Fatih Altaylı, UEFA’nın Sponsor Kurallarını Kavrayamamış!

Fatih Altaylı, Habertürk Gazetesi’nde 26 Ekim 2016 günü yayınlanan “F.Bahce’nin Ali Koç’a ihtiyacı var” başlıklı yazısında UEFA Şampiyonlar Ligi’nin stadyum sponsor adına ilişkin düzenlemelerinden bihaber olduğunu ortaya koymuş:

VODAFONE, BEŞIKTAŞ’A İTİRAZ EDEBİLİR

Bu arada Beşiktaş yönetimine bir uyarıda bulunmak da istiyorum. Çok önemli görünmeyen ama bana göre çok önemli bir şey. UEFA’nın resmi sitesinde Beşiktaş’ın, Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağı maçın anonsu var. Ve burada maçın oynanacağı stat için “Beşiktaş Arena” yazmışlar...

- Eee, ne var bunda?

- Bunda 150 milyon dolar var. O stadın adı Beşiktaş Arena değil Vodafone Arena. Vodafone oraya bir dünya para yatırdı isim hakkı için. Eğer UEFA sitesi gibi önemli bir yerde bile bu ad kullanılmıyorsa yarın Beşiktaş’ın başına iş açılabilir. Vodafone, Beşiktaş’a itiraz edebilir. Bu yüzden Beşiktaş hemen UEFA ile temasa geçip bu yanlışlığı düzeltmeli. Yoksa sözleşmeden olabilirler.

Malesef Beşiktaş UEFA’ya, stadının ismini Vodafone Arena olarak kullanmadığı için itiraz edemez. Çünkü, UEFA’nın düzenlediği turnuvalara ilişkin düzenlemeleri, stadyum ya da kulüp adı sponsorlarının kullanımını kısıtlar.

Örneğin, PSV olarak bildiğimiz kulübün isminin tamamı Philips Sport Club’tır; ancak, Philips’in isimdeki sponsorluğu nedeniyle kullanamamaktadır. Bayern Münih’in stadı Allianz Arena’da oynanan 2012 Şampiyonlar Ligi Final maçı için stadın adı Fußball Arena München kullanılmıştı, Allianz’ın sponsorluğu nedeniyle.

Konuya ilişkin 2016/17 Şampiyonlar Ligi düzenlemelerinden ilgili bölüm aşağıda aktarılmaktadır:

Any stadium naming rights which have been granted by the club are subject to the requirements regarding the exclusive area. This means that, subject to the following exceptions, no branding of the stadium sponsor (for example, any name, logo, trademark, design elements, slogan or corporate colours) may be visible in the exclusive area. Similarly, subject to the following exceptions, no such branding may be visible on any competition materials. The following exceptions apply only in relation to one stadium sponsor which has been granted long-term stadium naming rights:

a. The name of the stadium sponsor may be announced (as part of the stadium name) over the stadium PA system for the sole purpose of denominating the stadium if required for safety and security reasons. No additional identification connected with the stadium sponsor (for example, a jingle) may be included in the announcement.

b. The name of the stadium sponsor may appear (as part of the stadium name) on printed materials for the UEFA Champions League and the play-offs, including match tickets, for the sole purpose of denominating the stadium if required for safety and security reasons and only in a non-commercial typeface, colour and without any logos.

c. The name of the stadium sponsor may appear (as part of the permanent stadium name signage) on the outside of the stadium building. Existing signage must be determined during the site visit to ensure that no additional signage is subsequently added.

* İhtisap kaynağı Paraf Spor‘a teşekkürler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*