Faruk Şen ve Hatalar Zinciri

Normalde, Türkiye genelinde satış yapan gazetelerde yayımlanan köşe yazıları hedefimiz. Ancak bu sefer, Beykoz’da yayın hayatını sürdüren yerel bir gazetede yayımlanan köşe yazısını buraya taşımadan edemedik.

Prof. Dr. Faruk Şen, 16 Ekim 2015 tarihinde Dost Beykoz’da yayımlanan yazısında son dönem ekonomik gelişmelere ve G20 toplantılarına değinmiş:

"Fakat 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon hükümetinin kurulmaması, 1 Kasım seçimlerinden sonra da 2 hafta içinde yeni bir hükümetin kurulamayacak olması G20 toplantısına Türkiye’yi bir seçim hükümeti ile katılmaya zorlayacak. Düşünün: G20’nin diğer 19 lideri, acaba bizim Başbakanımıza nasıl bakacaklar? Ne açıdan ciddiye alacaklar?"

G20 Antalya Liderler Zirvesi’nde ülkemizi Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan temsil edecek, hatta toplantıya başkanlık edecek. Böylelikle ülke temsili hükûmet tarafından değil, devlet başkanınca sağlanacak ve seçimlerin G20 toplantıları temsilimize bir etkisi olmayacak.

"Esasında G20 toplantısında Türkiye, TTIB çerçevesinde dünya ticaretinin yüzde 76’sını oluşturacak AB ve ABD arasındaki ticari bölgede yer alma konusunda belirli girişimlerde bulunabilirdi"

Öncelikle, söz konusu anlaşmanın adı “TTIB” değil “TTIP”. İkincisi, TTIP küresel ticaretin % 76’sını değil hizmet ticaretinin % 40’ını mal ticaretinin % 30’unu oluşturmaktadır.

"G20’lerden ilk toplantılardan biri olan Enerji Konferansı 1-3 Eylül tarihleri arasında İzmir’de yapıldı."

Faruk Bey’in “G20’lerden ilk toplantı” diye kastettiği ya 1999 yılında gerçekleşen G20 Finans Bakanları Toplantısı ya da 2008 yılında gerçekleşen Washington G20 Liderler Zirvesi olamaz haliyle. Aslında yazarın bahsetmek istediği, G20 tarihinde ilk kez 2015 yılı Ekim ayı başında gerçekleşen G20 Enerji Bakanları Toplantısı; yani, enerji konferansı değil. Günümüze değin birçok enerji konferansı çeşitli G20 Dönem Başkanlıklarınca düzenlenmiştir (2013 yılında düzenlenen bir örnek için bkz).

"2 yıl önce 840 milyar dolar olan Gayrı Safi Milli Hasılamız, bu yıl büyük bir düşüş gösterdi. Türk Lirası’nın Dolar’a karşı 3 Liraya kadar değer kaybetmesi, Euro’nun neredeyse 3,40’ı görmesi; GSMH'mızı oldukça küçülttü."

GSMH’mız aynı aslında, sadece dolar karşılığı küçüldü. Ekonomimiz büyüyor ılımlı oranlarda olsa da. Faruk Bey, döviz cinsinden küçülmeyi vurgulamayı unutmuş.

"Türkiye ‘Mülteci Konferansı’ Yapmalı"
Türkiye, mülteci konferansının belki de en büyüğünü BM bünyesinde “ilk kez” gerçekleştirecek zaten. İlk defa düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi, 2016 yılı Mayıs ayında Türkiye’de düzenlenecek.

Kaynak:

Faruk Sen 16 Ekim kose yazisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*