Esfender Korkmaz’dan Ufak Ufak Hatalar

Yeniçağ Gazetesi Esfender Korkmaz’ın yazılarında denk gelinen hatalardan birkaçını aktaralım:

Doğu nasıl kalkınır?” başlıklı 15 Aralık 2017 tarihli yazısından:

"Sınır ticaretinde hangi malların alınıp satılacağının yetkisi, illerin valilerinde olması gerekirken, uygulamada Dış Ticaret Müsteşarlığı kararlaştırıyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı valilerden ihtiyaçları istiyor... Bu yolla ithal ve ihraç edilecek mal çeşidi ile ithalat ve ihracat hacmine kendisi karar veriyor..."

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarihe karışmış durumda. Artık Ekonomi Bakanlığı bu görevi sürdürüyor.

8 Haziran 2011 tarihli 637 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın tüm hizmet birimleri ile Hazine Müsteşarlığı’nın Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlükleri birleştirilerek Ekonomi Bakanlığı kuruldu.

10 Aralık 2017 tarihli “Enflasyonun illüzyon etkisi” başlıklı yazısından:

"Çünkü dış Ticaret ve Hazine  Müsteşarlığının o yıllar için  ilan ettiği enflasyon oranı mevduat faizlerinin çok üstünde idi."

Bahsettiği kurumun doğru adı Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı idi. Daha sonra bu iki müsteşarlık ayrılıp 2 farklı kurum olarak faaliyetlerini sürdürdü. Ancak hiçbiri, enflasyon oranı açıklamadı. Enflasyon oranı açıklama gibi bir fonksiyonları yok bu kurumların. Hiçbir zaman da olmadı.

"Borsa ise zarar ediyor. Ancak borsa bir kumar masasıdır."

Borsa asla zarar etmez. Borsa’da işlem gören ürünlere yatırım yapan kişiler, yatırımlarının neticesine göre kâr ya da zarar ederler. Borsa da bir kumar masası değildir. Tasarrufların değerlendirilebileceği, pay sahipliğinin alınıp satıldığı bir ara birimdir. Kumar masası gibi görmek çok yanlış.

"Merkez Bankası kasım ayı TÜFE bazlı reel kur endeksi 84.73 'tir. Yani bir dolar ve bir Eurodan oluşan döviz sepeti kasım ayında TL karşısında yüzde 15.27 oranında daha değerli idi."

TÜFE bazlı reel kur endeksi döviz sepeti olarak adlandırılan % 50 ABD doları % 50 Avro üzerinden hesaplanmaz. Haliyle, reel kur endeksi üzerinden sepet kur karşısında Türk lirasının değeri hakkında çıkarım doğrudan yapılamaz.

“Öyle bir miras ki” başlıklı 15 Kasım 2017 tarihli yazısından:

"Dahası Türkiye 1923-1938 arasında, yatırım ve dış ödemeler için yalnızca üç defa dış borç aldı:
- 1930'da ABD'den, iktisadi cihazlanma için 10 milyar dolar.
- 1934'te Rusya'dan, birinci sanayi planı yatırımları için 8 milyon dolar.
 938'de İngiltere'den dış ödemeler ve askeri teçhizat için 6 milyon dolar."

 

ABD’den 1930 yılında alınan kredi “milyar” değil “milyon” dolar.

4 Ekim 2017 tarihli yazısında da Çin’in döviz rezervlerini 3 milyar dolar olarak aktarmıştı. Ancak doğru rakam 3 trilyon dolar olmalı. Bu hatasını 5 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan “Devleti yerli yerine koymalıyız” başlıklı yazısında açıklamış olsa da, 4 Ekim tarihli yazısı internet sitesi üzerinden kaldırılmış.

 

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası