Erinç Yeldan’ın Ekim Devrimi Hakkındaki Yanılgısı

Erinç Yeldan, Cumhuriyet Gazetesinde 4 Ocak 2017 günü yayınlanan “Ekim devrimi yüz yaşında” başlıklı yazısında Ekim Devrimi hakkında anakronizme düşüp bazı yanlış bilgiler aktarmış.

Hataları tesbit eden Uğur Tosun’un klavyesinden aktaralım:

“Ekim Devrimi sadece Rusya’da gerici çarlık rejiminin yıkılması ve yerine sosyalist bir düzenin inşasından ibaret kalmamış, bizlere sunduğu toplumcu dayanışma, kardeşlik, katılımcı demokrasi ve planlı ekonomi deneyimleri ile insanlığın yepyeni bir umut ışığı olmuştur.”

Ekim Devrimi’nin Rusya’da gerici çarlık rejimini yıktığına dönük ifade yanlıştır. Bu rejimi, Ekim Devrimi’nin toplumsal ve siyasal ön koşullarını yaratan Şubat Burjuva Demokratik Devrimi yıkmıştır.

Rusya İmparatorluğu’nun başkenti Petrograd’da 23 Şubat 1917 günü başlayan devrim, Çar II. Nikolay’ı 2 Mart (15 Mart) günü erkek kardeşi Mihail Aleksandroviç’in lehine tahttan çekilmek zorunda bırakmıştır. Onun da 3 Mart (16 Mart) günü tahtı reddetmesiyle Rusya’da çarlık monarşisi tarihe karışmıştır. II. Nikolay’ın tahttan çekildiği gün emperyalist burjuvalar ve toprak sahipleri tarafından Geçici Hükümet kurulmuştur.

Ekim Devrimi, 25 Ekim (7 Kasım) günü bu hükümeti devirmiş ve devlet iktidarının bütünüyle İşçi ve Asker Vekilleri Sovyetleri’nin eline geçmesini sağlamıştır.

“1917 Kasım’ında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği artık dünyanın ilk sosyalist ülkesiydi. Bu durum Sovyet halkları için onur ve gurur vericiyken, dünya halklarına, emeği ile geçinen milyonlarca emekçi insana moral ve güç; emperyalizme ise büyük bir darbe olmuştu. Sosyalizm hayal değil, gerçekti. Tüm dünyada sınıf mücadeleleri ve ulusal kurtuluş savaşları bu moral güç ile hız kazanacaktı.”

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Kasım 1917’de değil, 30 Aralık 1922’de Moskova’da açılan I. SSCB Sovyetler Kongresi’nin SSCB’nin Kuruluşu Üzerine Bildiri’yi onaylamasıyla kurulmuştur.

* Tesbitleri için Sn. Uğur Tosun‘a teşekkürler…

malumatfurus hakkında 854 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz