Ergün Diler ve Rusya Merkez Bankası Rezervleri

Ergün Diler, 1 Ekim 2016 günü Takvim Gazetesi’nde yayınlanan “Petro-dollar” başlıklı yazısında Rusya Merkez Bankası’nın rezervleri hakkında desteksiz sallamış biraz:

Gidenin gelenin haddi hesabı yok. Bu projenin arkasında PUTİN'in Merkez Bankası'nı emanet ettiği ELVİRA NABİULİNA vardı. Bu kadın alışılagelmiş para politikalarının üzerine çıktı. Rezerv para DOLAR'dı. Bilmemesi mümkün değildi. Şok bir kararla elindeki DOLAR'ı sattı. Büyük çoğunluğu ile ALTIN aldı.
ALTIN'ın da artacağını gördü. Petrol fiyatları düşüyordu. Kremlin en büyük zararı buradan görüyordu. Ama ELVİRA, ALTIN'a dönerek 50 milyar dolara yakın bir kazanç sağlıyordu. Ayrıca ABD'ye DOLAR'dan koptuğunu işaret ediyordu..

Elvira Nabuillina, Rusya Merkez Bankasının başına 2013 yılı Mart ayında geçti.

Nabuillina’nın Rusya Merkez Bankası Başkanı görevini aldığı tarihten günümüze değin Rusya’nın döviz rezervlerine baktığımızda Ergün Diler’in bahsettiği gelişmeleri ne yazık ki göremiyoruz.

2013 yılı Mart ayında Rusya’nın toplam uluslararası rezervleri 520 milyar dolar seviyesindeydi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkisiyle oluşan ekonomik krizle birlikte uluslararası rezerv seviyesi (2015 yılı Nisan ayı itibarıyla) 350 milyar dolara kadar geriledi.

Akabinde bir toparlanma yaşandı ve 2016 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla uluslararası rezervleri Rusya’nın 398 milyar dolara kadar arttı.

Tüm bu gelişmeldolar tl kuruer içinde altın rezervleri ise dramatik bir artış göstermedi.

2013 yılı Nisan ayında altın rezervleri 50,4 milyar dolar iken, 2016 yılı Ağustos ayı sonu itibarıyla 64,7 milyar dolara ulaşmıştır. Artış miktarı toplam döviz rezervlerine kıyasla oldukça mütevazi olup, altın fiyatlarındaki artış da toplam altın rezervlerindeki yükselmeyi etkilemiştir.

Bu dönemde Rusya’nın döviz rezervleri ise 475 milyar dolardan 330 milyar dolar seviyesine gerilemiş. Yani Rusya, kötü günlerde döviz rezervlerinden bir hayli tüketmiş. Ancak, Ergün Diler’in bahsettiği gibi bir altın rezervi artışı politikası izlememiş.

Kaynak: Rusya Merkez Bankası’nın Uluslararası Rezerv İstatistikleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*