Engin Ardıç ve Atatürk Kültür Merkezi’nin Açılışı

Engin Ardıç, Sabah Gazetesi’nde 17 Ekim 2013 günü yayınlanan “Vasatlık” başlıklı köşe yazısında Atatürk Kültür Merkezi’ne dair birtakım hatalar yapmış:

"Çiğnene çiğnene uzamış sakızlar evirilip çevirilip gene suratımıza yapıştırılıyor. Bunlardan biri "Ayasofya'nın yeniden cami yapılması", öteki de "AKM tabir edilen İstanbul Operası'nın yıkılıp yeniden yapılması"..."

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) sadece opera binası olarak anılmıyor ki… Opera, bale, tiyatro, konser ve kongre etkinlikleri de gerçekleştiriliyor AKM’de…

"Bir imam bulup konuşturuyorsun, adam kendi meşrebince elbette "cami yapılsın" diyor, hemen dayıyorsun müşterilerine... Böylece "suşi" seven yüksek sosyetenin "bulgurla beslenen kıllı ve kısa bacaklı adamlar ırzımıza geçecekler" korkusu, "bunlar Ayasofya'yı da cami yapacaklar" endişesiyle desteklenip körükleniyor. Hemen arkasından "ay vallahi Çamlıca'ya da cami yapacaklar şekerim" korkusu bastırıyor."

Yazısının üzerinden 3 sene geçti. Çamlıca Camii bitmek üzere. Bazılarının korkusu gerçeğe dönüştü yani.

"Bu sıradan bina bize "Ata'mızdan yadigâr" kalmış falan da değildir üstelik. (12 Mart darbesinden önce "Kültür Sarayı" denirdi, darbeciler ille Atatürk'ü de işin içine kattılar.)"

1970 yılındaki yangının ardından AKM 6 Ekim 1978 tarihinde tekrar açıldı. Bu tekrar açılışta İstanbul Kültür Sarayı olan ismi AKM’ye çevrildi. Yani, Engin Ardıç’ın sandığının aksine, 12 Mart darbecilerinin AKM’nin isim değişikliği ile bir ilgisi yok.

* Ekşisözlük’ten ahmetfirat‘a katkısı için teşekkür ederiz.

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz