Emin Pazarcı ve 2. Abdulhamit Döneminde Kaybedilen Topraklar

Markar Esayan’ın 2. Abdulhamit döneminde 33 yıl boyunca bir karış toprak kaybedilmediğine dair iddiasına ilişkin 5 Temmuz 2016 günü yayınladığımız ihtisabın üzerinden bir gün geçmedi ki yine bir köşe yazarı hem de aynı gazeteden bir yazar aynı hataya düştü…

Emin Pazarcı, Akşam Gazetesi’nde 6 Temmuz 2016 günü yayınlanan “Eyvah bu biz miyiz?” başlıklı yazısında kendisinden bir gün önce aynı gazetedeki köşedaşı Markar Esayan’ın yaptığı hatayı benzer ifadelerle tekrarlamış.

"Kimilerinin “kızıl sultan” diye saldırdığı, aslında ulu bir hakan olan Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamit. Osmanlı’nın en sıkıntılı döneminde 33 yıl tahtta kalan, buna karşılık bir karış bile toprak kaybetmeyen Sultan Abdülhamit, Hicaz Demiryolu’nu yaptıran kişi. Bu projeyi gerçekleştirirken de iki hedef güdüyor."

Bir gün önce karaladıklarımızı tekrar buraya aktaralım:

2. Abdulhamit’in hüküm sürdüğü 1876-1909 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun kaybettiği topraklardan bazıları şu şekilde: Tunus, Girit, Mısır, Kıbrıs, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Niş, Teselya, Kars, Batum, Ardahan.

Ayastefanos ya da Berlin Antlaşmalarını okuyan bir şahıs böylesi saçma bi iddiadan sakınır ama nerde…

Hatalar da sanki bulaşıcı, önce aynı gazete içinde yayılıyor gibi…

Osmanlı Devleti arması

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

1 yorum

  1. Abdülhamid Han Meşrutiyet dönemlerinde meclisiteki gayrimüslim ve kripto dönemler ve masonların ihanetleri nedeniyle kasten kötü yönetim nedeniyle toprak kaybettirilmiştir. Meselâ, Rus harbi savaş îlânı meclisten çıkmıştır

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz