Emin Çölaşan ve Cennetin Çocukları Adlı Film

Emin Çölaşan, Sözcü Gazetesinde 11 Mart 2012 günü yayınlanan “Büyükerşen’in Eskişehir’i” başlıklı yazısında Cennetin Çocukları adlı filme dair bir hataya düşmüş:

"Ankara- Eskişehir arasındaki hızlı tren çok önemli. Size trendeki bir rezaleti aktarayım, üç gün arayla hem giderken, hem de gelirken trende aynı film gösteri İtiyordu. "Cennetin Çocukları" isimli bu saçma sapan film küçük kız çocuklarıyla başlıyor. Çocukların tümü örtülü. Öğretmenleri ise kara çarşaflı. Bir İran filmiymiş. Bula bula bunu bulmuşlar, yolculara gösteriyorlar. Devletin treninde propaganda yapılıyor. Giderken şikayet dilekçesi yazdım. Dönüşte yine aynı film vardı."

Evet, Majid Majidi’nin yönetmenliğini üstlendiği 1997 yapımı Cennetin Çocukları (Children of Heaven / Bacheha-Ye aseman) adlı film İran yapımı.

Ancak, Emin Çölaşan -klasik önyargılarını ön plana çıkararak- İranlıların Arapça konuşmadığını, kendilerine ait bir dil (Farsça) ve (Arapça’ya benzese de farklı bir yapıda) alfabelerinin olduğunu gözden kaçırmış. Filmde Emin Çölaşan’ın gördüğü harfler Arap alfebesinden harfler değil. Farsçadandır.

 

* Emin Çölaşan’ın bahse konu yazısı Sözcü Gazetesi arşivinden kaldırıldığı için e-bağlantı sunulamamaktadır.

 

malumatfurus hakkında 853 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz