Ekrem Kızıltaş Türkiye’de Negatif Faize Yaklaşıldığını Düşünüyor

Ekrem Kızıltaş, Takvim Gazetesinde 6 Ocak 2017 günü yayınlanan “Esas mesele” başlıklı yazısında ülkemizde negatif faize yaklaşıldığını iddia etmiş:

"Gezi Olayları, 2008 Küresel Ekonomik Krizi'nden başarılı yönetim sayesinde yara almadan çıkmış ve bu arada IMF'ye kapıyı gösterdiği gibi negatif faize yaklaşıp, ekonomik istikrarını sağlamış ülkemizi cezalandırma girişimiydi, başarısız oldu hamdolsun.."

TCMB politika faiz oranları, gösterge tahvil faiz oranları, ticari bankalarca uygulanan mevduat/kredi faiz oranları malesef negatif düzeye yaklaşmış değil.

Ekonomideki en temel faiz göstergelerinden TCMB tarafından temel politika faiz oranı olarak baz alınan 1 haftalık repo faizi halihazırda % 8 seviyesindedir.  2 yıl vadeli kamu borç senedi baz alınarak oluşan gösterge faiz oranı ise % 10,85 civarındadır.

TCMB Faiz Oranları
Borç Alma Borç Verme
1 Hafta Repo 8.00
Gecelik (o/n) 7.25 8.50
Geç Likidite 0.00 10.00

Ekrem Kızıltaş’ın “yaklaşma kriteri” daha geniştir belki bilinmez. Ancak, şu anlık verilebilen tek şey “negatif REEL faiz”. İkisi arasındaki farkı Ekrem Kızıltaş’a açıklamamız da galiba enerji israfı olur.

malumatfurus hakkında 1150 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz