Durmuş Odabaşı ve Lozan Antlaşması’nın Ömrü

Durmuş Odabaşı, Habertürk Gazetesi’nde 2 Ekim 2016 günü yayınlanan “kemik sızlatan nesil…” başlıklı yazısında Lozan Antlaşması’nın ömrünün 2023 yılında biteceğine inananlardan olduğunu aşikâr etmiş:

"Tabii ki; yeni gündem maddemiz Lozan’dan bahsettiğimi anlamışınızdır. Tartışmacılardan beklentim şudur; Lozan Anlaşması’nın ömrü 2023’te bitiyor... Daha önce önümüze konan 500 milyar dolarlık ihracat, dünyanın 10. ekonomisi olma gibi hedeflerimiz vardı. Onların yerine “12 Adaları geri almak, Kelkit ve Musul’u sınırlarımız içine almak” gibi hedefler koyabiliriz..."

Bu hurafeye karşı argümanları daha önce aktarmıştık gerçi ama tekrar etmekte fayda var:

Lozan Anlaşması’nın tam metnine şu bağlantı aracılığıyla ulaşılabilir.

Anlaşma metninin incelenmesinden de görülebileceği üzere, son geçerlilik süresi gibi bir hüküm bulunmamaktadır.

Lozan Barış Antlaşması’nın son maddesi, “İmzalanan ve onaylanan belgelerin aslı Fransa Cumhuriyeti Hükümeti’nin arşivinde saklanacak ve onaylı birer örneği taraflara verilecektir” ifadesi yer almaktadır. Onaylı birer örneği anlaşmaya taraf ülkelerde olan bir anlaşmada daha sonra açıklanacak gizli maddeler bulunmasının beklenmesi abesle iştigaldir.

Ayrıca bazı kesimler, gizli maddelerin sadece anlaşmayı imzalayan kişiler tarafından bilindiği gibi saçma ithamlarda bulunmaktadır. Anlaşmayı ülkeleri adına imzalayan temsilcilerin öteki dünyaya göçmeleri ile birlikte bu iddialar da tabiri caizse buharlaşmıştır.

İmza altına aldığımız “gizli hükümlere sahip milletlerarası anlaşma” örneği de vaki değildir.

En önemlisi, not etmek gerekir ki, “barış antlaşmalarının geçerlilik süresi bir sonraki savaşa kadardır“.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*