Cumhuriyet ve Zaman Gazeteleri vs. G20 Üyeliğimiz

G20 Türkiye Logosu
G20 Türkiye Dönem Başkanlığı Logosu

Cumhuriyet Gazetesi’nden Pelin Ünker’in “Milli Gelir Düşüyor, G-20 Hayal Olabilir” başlıklı haberi ile Zaman Gazetesi’nden Koray Tekin’in “Türkiye G20 Liginden Düşüyor” başlıklı haberi, her ne kadar köşe yazısı niteliğinde olmasa da, dile getirilmesi gerekli bir hatayı barındırıyor ve düzeltilmesi gerekli.

Uzmanlar, bu sene Antalya’da yapılacak G-20 zirvesine Türkiye’nin son defa katılacağı öngörüsünde bulundu.” iddiası üzerinden milli gelir hesaplamalarına giren Koray Bey, G20’nin futbol ligi gibi bir yapıya sahip olmadığını unutmuş olmalı.

Aynı hata “Bu da geçen yıl dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında 18. sıraya gerileyen Türkiye’nin daha alt basamaklara düşmesine yol açabilir. Hatta bu yıl G20 toplantılarına ev sahipliği yapan Türkiye, gelecek yıl G20’de yer alma hakkını elde edemeyebilir.” ifadesi ile Pelin Hanım tarafından da paylaşılmakta.

1999 yılına kurulan G20’nin üyelik yapısı, sabit bir yapı arz etmekte olup, yıllık milli gelir değişimlerine göre üyelik değişimine açık değildir.

Kaynaklar:

– İlgili Zaman Gazetesi Haberi: http://www.zaman.com.tr/ekonomi_turkiye-g-20-liginden-dusuyor_2312067.html

– İlgili Cumhuriyet Gazetesi Haberi: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/348575/Milli_gelir_dusuyor_G-20_hayal_olabilir.html

– G20 internet sitesi: www.g20.org

 

malumatfurus hakkında 854 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

1 geri izleme / bildirim

  1. Güngör Uras ve G20 Üyeliğimiz - Malumatfuruş

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz