Can Ataklı, S&P’nin Kredi Notu Açıklamasını Yanlış Değerlendirmiş

Can Ataklı, Sözcü Gazetesi’nde 7 Kasım 2016 günü yayınlanan “En önemli soru; darbe bilindiği halde o kadar insan niye öldü?” başlıklı yazısında, kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı kredi notu değerlendirmesini yanlış anlamış ve S&P’nin değerlendirmesinin kredi notumuzun arttığı anlamına gelebileceğini iddia etmiş. Ancak, durum tam olarak öyle değil:

"Dinci faişst darbe girişiminin hemen ardından Standard and Poor's değerlendirme kuruluşu Türkiye'nin kredi notunu düşürmüştü. BB+'dan BB-'ye düşmüştük. Durağan olan durumumuz da riskliye dönüşmüştü.

S&P'nin bu kadarı iktidar tarafından öfkeyle karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı defalarca bu kuruluşa arşı ağır sözler etmiş "Biz bunların nasıl parayla kredi notu dağıttığını biliyoruz. Onların kararı vız gelir tırıs gider, biz yolumuza bakarız" demişti. 

S&P geçen hafta Türkiye'nin notundaki eksiyi kaldırdı ve durumumuzu da "durağan"a getirdi yine. Çok harika bir şey olmasa da buna "notumuz arttı" diyebiliriz. Ancak bakıyorum da bir süre önce ateş püskürenlerde hiç ses yok.

Eğer gerçekten Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi S&P kredi notunu "para alarak" artırıyorsa ve yine bu kez "başkalarından para alarak" düşürüyorsa, Türkiye için verilen son kararda hangisi geçerli? TÜrkiye notunun biraz yükselmesi için para mı verdi?"

Standard & Poor’s (S&P) 4 Kasım 2016 günkü basın açıklamasında,  yerel ya da yabancı para birimi cinsinden kredi notumuzda bir artırıma gitmedi. Ülkemizin yerli ve yabancı para cinsinden verdiği mevcut not seviyelerini korudu; ancak, kredi notu görünümünü ‘negatif’ten, ‘durağan’a çevirdi.

Diğer kredi derecelendirme kuruluşları gibi S&P de değerlendirmelerinde, kredileri geri ödeme gücünü tespit için kendine has bir kredi notu skalası kullanmaktadır (detayları için bkz). Uzun ve kısa vadeli yerli ya da yabancı para cinsinden değerlendirmelerinde S&P, en az riskten en yüksek riske doğru ilerleyecek şekilde kredi notlarını AAA’dan D’ye doğru (AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D) aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde verir. Değerlendirmede, BBB’nin altındaki notlar, yüksek riskli (spekülâtif/çöp) sayılır ve yatırım yapılabilir altı seviye olarak adlandırılır.

S&P’nin kredi notu değerlendirmesine bir de notların yanında yer alan + ve – işaretleri ile simgelenen kredi notu görünümleri eşlik eder. Kredi notunun (6 aydan 2 yıla değin uzanan süreçteki) potansiyel ilerleme patikasını işaret etmek üzere kredi notu görünüm değerlendirmesi yapar. Görünümün pozitif olması, kredi notunun artabileceğini, negatif olması kredi notunun düşebileceğini, durağan olması ise değişmeyebileceğini işaret eder.

S&P’nin Türkiye’ye ilişkin son değerlendirmesi, kredi notunun sabit kalması yatırım ortamının risk seviyesinin değişmediğini; ancak, kredi notu görünümünün iyileştirilmesiyle (negatiften durağana çekmesiyle) kredi notumuzun ilerleyen süreçte aynı kalacağını işaret etmektedir. Kredi notu görünümümüzün negatif olarak kalması, notumuzun ilerleyen süreçte aşağı yönlü değerlendirmeye tabi tutulma olasılığını aktarmaktaydı.

Ezcümle, kredi notu artışı yok, sadece ileriye dönük değerlendirmenin yönüne dair bir işaret verilmiş durumda.

S&P Kredi Derecelendirme Skalası
Uzun Vadeli Kredi Notu Kısa Vadeli Kredi Notu

Değerlendirme

AAA A-1+ En yüksek dereceli
AA+ Yüksek dereceli
AA
AA-
A+ A-1 Üst orta sınıf
A
A- A-2
BBB+ Alt orta sınıf
BBB A-3
BBB-
BB+ B Yatırım yapılamaz, spekülatif
BB
BB-
B+ Son derece spekülatif
B
B-
CCC+ C Önemli riskler, büyük ölçüde spekülatif
CCC
CCC- Kurtarılması beklenen, iflasa yakın
CC
C
D / İflas

 

 

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz