Bekir Hazar, AB Uyum Süreci ve IŞİD

Bekir Hazar, 28 Kasım 2015 tarihinde Takvim Gazetesi’nde yayınlanan “Süper Lig” yazısında henüz açılmayan AB faslını açmış ve tüm dünyayı IŞİD kısaltmasından DAEŞ’e bizim çevirdiğimizi iddia etmiş.

Bizim Profların göremedikleri buydu! Apar topar AB yolunda Türkiye adına 17. Fasıl açıldı. Çünkü Avrupa Birliği İPİ ÇEKİLDİĞİ için çatırdıyor.

Günümüze değin AB ile müzakereye 17 değil, 14 adet fasıl açıldı. Bu fasıllar:

25) Bilim ve Araştırma (müzakerelere geçici olarak kapanmıştır)
4) Sermayenin Serbest Dolaşımı
6) Şirketler Hukuku
7) Fikri Mülkiyet Hukuku
10) Bilgi Toplumu ve Medya
12) Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı
16) Vergilendirme
18) İstatistik
20) İşletme ve Sanayi Politikası 
21) Trans-Avrupa Ağları
22) Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu
27) Çevre
28) Tüketicinin ve Sağlığın Korunması
32) Mali Kontrol

17. Ekonomik ve Parasal Politika Faslının Müzakere Pozisyon Belgesi ise revize edilerek 20 Mart 2015 tarihinde AB tarafına sunuldu. En kısa sürede müzakerelere açılması beklenen bu faslın, AB muktesebatında 17. sırada yer almasından hareketle herhalde 17 adet faslın açıldığını sanıyor bazıları.

Evet içerde kim ne yaparsa yapsın artık DEVLER LİGİ'nde büyük bir coğrafyadaki halkların umudu, temsilcisi, hamisi ve lideriyiz... Bu ivme her geçen gün hızla artacak. Bakın Hollande dün Putin'in yanında "IŞİD" demiyor "DAEŞ" diyerek Türkiye'ye yanındayım mesajı veriyor. G-20 zirvesinde Obama da "DAEŞ" diyerek bu ismi dünyaya haykırdı. IŞİD'in adını değiştirip "DAEŞ" yaptıran kim? Ankara... Erdoğan... Anlayan anlayacak... Anlamayan kaybedecek!

ışidBir başka cehalet örneği. (Sözde) Irak ve Şam İslam Devleti’nin kısaltması olan IŞİD, Türkçe olmasından hareketle zaten sadece ülkemizde kullanılıyordu. Örgütün Arapça adı ise الدولة الاسلامية في العراق والشام yani ed-Devlet’ül İslâmiyye fi’l Irak ve’ş Şam. Uluslararası medyada “self proclaimed Islamic State” olarak nitelenen bu örgütün ismi al-Dawla al-Islamiya al-Iraq al-Sham’ın kısaltması olarak, yani kısaca DAESH kullanılmakta. Türkçe ise DAESH yerine DAEŞ şeklinde ifade edilmektedir.

Haliyle, IŞİD’in ismini değiştirdiğimiz falan yok. Tam tersine, Türkçe belirlenen IŞİD kısaltması yerine, uluslararası camiada kullanılan kısaltmanın Türkçe okunuşunu kullanmaya başladık. Bizim onların kullanışını değiştirmediğimiz ortada; ancak, onların bizim kullanışımızı değiştirip değiştirmediği tartışılır.

Kaynaklar:

malumatfurus hakkında 1036 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz