Bekir Hazar ve Lozan’ın Gizli Maddeleri

Bekir Hazar, 10 Kasım 2015 günü Takvim Gazetesi’nde yayınlanan “Aptallaştılar!” başlıklı köşe yazısında, daha önce eleştirdiğimiz, “Lozan’ın Gizli Maddeleri” furyasına dahil olmuş:

İnönü'nün imza attığı Lozan'da, İngiliz dayatması ile konan gizli maddelerden biri de "Türkler'in geçmişle bağları tamamen kesilecek" şeklindeki talepti.

“Abdullah Şanlıdağ ve Lozan Anlaşması’nın Geçerlilik Süresi” başlıklı ihtisabımızda da değindiğimiz hususlar şu şeklideydi:

Lozan Barış Antlaşması’nın son maddesi, “İmzalanan ve onaylanan belgelerin aslı Fransa Cumhuriyeti Hükümeti’nin arşivinde saklanacak ve onaylı birer örneği taraflara verilecektir” ifadesi yer almaktadır. Onaylı birer örneği anlaşmaya taraf ülkelerde olan bir anlaşmada daha sonra açıklanacak gizli maddeler bulunmasının beklenmesi abesle iştigaldir.

Ayrıca bazı kesimler, gizli maddelerin sadece anlaşmayı imzalayan kişiler tarafından bilindiği gibi saçma ithamlarda bulunmaktadır. Anlaşmayı ülkeleri adına imzalayan temsilcilerin öteki dünyaya göçmeleri ile birlikte bu iddialar da tabiri caizse buharlaşmıştır. 

İmza altına aldığımız “gizli hükümlere sahip milletlerarası anlaşma” örneği de vaki değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*