Barış Atay ve Fatih Terim Yergisi

Barış Atay, Nokta Dergisinde yayınlanan 27 Haziran 2016 tarihli ve “Mr. Kaos” başlıklı yazısında Fatih Terim’i eleştirirken birtakım hatalar yapmış:

"Galatasaray için işlerin kötü gittiği bir sezonda Mersin İdmanyurdu maçı... Fatih Terim, öfke nöbeti halinde hakemin üzerine yürüyor. Öyle hiddetli ki hakeme fiziki müdahalesi kaçınılmaz. Hakem geri adım atmıyor ve olduğu yerde Terim’in gelmesini bekliyor. Aradaki mesafe sıfırlanıyor. Seyirciler hakeme vuracağına emin. Ama Terim, önce sağ tarafındaki kulüp personelini, ardından sol tarafındaki Drogba’yı şiddetle itiyor. Bunu yaparken, bu ikili tutmasa hakemi dövecek gibi davranıyor. Oysa böyle bir durum yok. İkisi de Terim’i tutmuyor. Terim, hakemle arasına başkalarının girmesi için zaman kazanma çabasında. Araya kulübedekiler girdikten sonra, yeniden öfke nöbetine girip hakemin üzerine tekrar yürümeye çalışıyor. Tabi ki engelleniyor… Sahada kaos çıkıyor…"

Fatih Terim’in çıldırdığı Galatasaray-Mersin İdman Yurdu Spor maçının oynandığı, Barış Atay’ın “işlerin kötü gittiği” dediği 2012-2013 sezonunda Galatasaray şampiyon olmuştu.

"Milan sonrası iki sene yatan Terim, tekrar Galatasaray’ın başına döndüğünde medya daha büyük başarılar bekledi. Terim’e sınırsız transfer yetkisi verildi. İstediği oyuncuları aldı. Kendisinin olmadığı 2 senede Şampiyonlar Ligi’nde gruplardan çıkmayı başarmış Galatasaray’ı grup sonuncusu yaptı. İkinci sezonunda ise daha korkunç transfer stratejisi nedeniyle Fenerbahçe’den 6 gol yediği hezimetlere imza attı. Motivasyonu, bağırması, kaos çıkarması işe yaramıyordu. Sezon bitmeden görevine son verildi. Takım ligde 6. olabildi."

Fenerbahçe Galatasaray’ı 2002-2003 sezonunda 6-0 yenmişti. Bu sezonda ligi Fenerbahçe 6., Galatasaray ise 2. bitirmişti.

"Terim ilk Galatasaray döneminde Şampiyonlar Ligi’nde sadece bir defa hariç grup sonuncusu oldu. Hakan, Okan, Emre, Hagi gibi as oyuncular gitmiş olmasına rağmen kendisinden sonra gelen hocalar, yarısını kaybetmiş takımı 2 sene içinde 3 defa şampiyonlar liginde gruplardan çıkardı ve çeyrek final oynattı."

Fatih Terim’in Galatasaray’daki ilk dönemini kapsayan yıllarda Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi gruplarındaki başarıları şu şekildedir:

  • 1997-1998 sezonunda grup sonuncusu
  • 1998-1999 sezonunda grup 2.si
  • 1999-2000 sezonunda grup 3.sü

Yani, Galatasaray’ın bahse konu yıllarda sadece bir defa hariç grup sonuncusu olduğu iddiası yanlış.

"Terim güçlü lobisi sayesinde Galatasaray ile Milli Takım’ı kendisi için yazlık-kışlık köşk gibi kullandı. Gidip gelmeleri 6 kez tekrar etti. Dünyanın en çok kazanan hocaları arasında ilk üçe girdi. Bu sürede dikkat ettiği bir şey vardı. Mustafa Denizli ve Şenol Güneş’le köşe kapmaca oynamak. İkiliyle ligde karşı karşıya gelmemek içindi bu köşe kapmaca. Galatasaray’a üçüncü gelişinde başka bir yerli hoca Aykut Kocaman’la karşı karşıya geldi. Ama orada da zamanlamayı çok iyi seçmişti. Fenerbahçe şike soruşturmasıyla boğuşuyordu ve Aykut Hoca’nın elindeki kadronun yarısından fazlası dağılmıştı. Yine de Galatasaray son maçta zar zor şampiyon olabildi."

Barış Atay’ın bahsettiği sezonda play-off uygulamasına geçilmişti. Süper Final ya da Play-Off Şampiyonluk Grubu adı verilen yeni lig statüsünde Galatasaray son maçını Aykut Kocaman yönetimindeki Fenerbahçe ile oynamış ve 0-0 berabere kalmıştı. Galatasaray bahse konu 2011-12 sezonun Süper Final öncesinde 9 puan farklı bitirmişti. Yeni statü gereği oynanan maçlarda 1 puan farkla önde bitirerek şampiyon olmuştur. Aykut Kocamanla karşı karşıya geldiği maçta şampiyon olmasının sebebi lig usulü oynanan maç değil, play-off statüsüdür.

"İstatistiği bilim olarak kabul etmeyen Fatih Terim, istatistiklere vurulduğunda başarılı bir hoca değildir. Futbolun A klasmanı Şampiyonlar Ligi’nde adı okunmaz. Milli Takım’daki istatistikleri Ersun Yanal’dan geridedir, Şenol Güneş’e ise yaklaşamaz bile. Ancak yine de Türk Halkı onu sever. Sebebi onlara istediklerini vermesidir."

Fatih Terim yönetiminde Galatasaray 2012-13 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynamıştır.

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz