Ali Öncü, Türkiye ve ABD Arasındaki Ekonomik İlişkilerden Bihaber

Ali Öncü, Ortadoğu Gazetesi’nde 10 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan “Trump Darbe Kadar Etkili” başlıklı köşe yazısında, ülkemizin ABD ile iktisadi ilişkilerine dair bir hayli yanlış bilgi aktarmış:

"ABD bizden bilmem kaç "BİN" km ötede.

Ticaretimiz çok az.

Para alışverişimiz çok az.

Ülkemizde ABD yatırımcısı,

Foncusu, tahvil alıcı yok gibi.

Turizm bağlantımız çok az.

TRUMP ticarette,

ABD'yi koruyan bir politika izleyecekmiş!

İzlesin.

Bunu biz değil,

AB düşünsün.

Çin düşünsün,

ABD ile yüklü ticareti olan ülkeler düşünsün.

Bizim öyle yüksek düzeyde bir ticaretimiz yok ki!"

Malesef durum, Ali Öncü’nin küçümsediği kadar değil.

ABD 2015 yılında ülkemizin en önemli 5. ihraç pazarı konumundadır. ABD’nin ihracatımızın toplam ihracatımız içerisindeki payı %4,4’tür (ikili ticaret bilgileri için bkz: Ekonomi Bakanlığı’nın ilgili sayfası). 2015 yılındaki ticaret hacmimiz 17,5 milyar dolar civarındadır. İhracatımız 2015 yılı itibariyle 6,3 milyar dolara ulaşmıştır.5. ihraç pazarı ile ticaret hacmimizin önemsiz olduğunu iddia etmek anlamsızdır.

TURSAB verilerine göre 2015 yılında 798.787 ABD vatandaşı ülkemizi ziyaret etmiş olup, bu rakam ülkemizi ziyaret eden toplam turist sayısının % 2,2’sidir. Azımsanamayacak bir rakam.

Ayrıca, ABD’de Ocak 2016 itibariyle 202.500 kayıtlı vatandaşımız bulunmaktadır. Fakat gayri resmi olarak, ABD’de 300.000’den fazla vatandaşımızın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Kasım 2015 itibariyle ülkemizde ABD sermayesine sahip 1.613 şirket faaliyet göstermektedir.

“Ülkemizin ABD’da finansal yatırımları yok”  iddiası da temelsiz. Tek bir örnek verecek olursak: 2016 yılı Mart ayı itibarıyla Merkez Bankamızın kasasında 53 milyar ABD doları tutarında ABD Hazinesi tahvili bulunmaktadır.

dolar tl kuru

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın