Ali Develioğlu Condoleezza Rice’ın Üsame Bin Ladin’le Montaj Fotoğrafını Gerçek Sanmış

Ali Develioğlu, Aydınlık’ta 19 Ocak 2017 günü yayınlanan “Yılbaşı katliamcısı terörist ile ABD bağlantısı kesinleşiyor” başlıklı yazısında ABD Eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın El-Kaide adlı terörist oluşumun kurucu lideri Üsame Bin Ladin’la birlikte yer aldığı “fotomontajı” gerçek addedip, gerekli teyiti yapmadan okuyucularına gerçekmiş gibi sunmuş:

"Eski Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice`ın bir zamanlar El Kaide lideri Bin Ladin`le kolkola çekilmiş samimi bir sırıtışını görüyorsunuz!"

Görüyoruz görmesine ama bu foto montaj…

Snopes.com daha önce bu fotoğrafın gerçek olmadığını aktarmıştı.

Bahse konu montaj çalışması, Freakingnews.com tarafından 2007 yılı 1 Nisan şakaları kapsamında düzenlenen fotomontaj yarışmasından bu yana internette dolanmaktadır.

İlave Not: Ali Develioğlu yazısının sonunda aşağıdaki notu paylaşmış. Bu notu yazısının ilk versiyonuna sonradan ekleyip eklemediğinden tam emin olamadığımız için aşağıda aktarmakla yetiniyoruz şimdilik:

(Not: Buradaki Rice & Bin Ladin fotorafı ABD`de  o sıralarda yayınlandığında CIA bunun fotoshop olduğu açıklamasını yapmıştı. Alternatif medyada ise fotorafın gerçek olduğu ileri sürülmeye devam ediliyor. Fotoraf ne olursa olsun, en azından gerçeği sembolize etmektedir; eski bakan Rice`ın ve NeoConların El Kaide bağlantıları her türlü belgeyle kanıtlanmıştır. Hillary Clinton`un kendi maillerindeki itirafları da, muhalif Amerikan senatörlerin verdikleri bilgiler de bu doğrultudadır. İkiz Kulelere saldırı günü Bin Ladin ailesinin uçakla ABD`den kaçırtıldıgı da belgelenmiştir. Bu nedenlerle bu fotorafı sembolik anlamda da olsa, buraya koymaktan çekinmedim.)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*