Ahmet Taşgetiren ve AB ile İmzalanan Geri Kabul Anlaşması

Ahmet Taşgetiren, 18 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan “AB ile oldu da bitti maşallah yok!” başlıklı köşe yazısında mülteci akını karşısında AB ile ilişkilerimizde yaşanan son gelişmelere odaklanmış:

"Ama göründüğü kadarıyla hala samimi değil. Hala “Acaba Türkiye’yi ‘oldu da bitti maşallah’ diyerek ufak şeylerle avutup, neticeye varabiliriz miyiz?” hesabı içindeler. Türkiye’ye AB yolunda uyum’a katkı olsun diye ayrılan 1 milyar euroluk fonu -ki o fonda Türkiye’nin de katkıları var ve üyelik yolundaki her ülkeye o fon kullandırılıyor- verelim, iş bitsin. Vize için muğlak ifadeler kullanıp üstüne yatalım. Türkiye’nin önerdiği, üstünde ısrarla durduğu “Suriye’de güvenli bölge” yerine, mültecilerin Türkiye’de barındırılması gibi Amerika ve Rusya’nın hesaplarına denk düşen bir formüle razı edelim vs. Bu arada “Seçimler öncesinde Avrupa’daki birçok odağın muhalefetine rağmen sizinle ilişkileri geliştirme gibi bir lütufta (!) bulunuyoruz” havaları... Müzakere, müzakere, müzakere... Sonunda “Oldu da bitti maşallah, anlaştık” açıklamaları... Üstelik arada Türkiye’ye “Geri Kabul Anlaşması”nı imzalatmak."

Ahmet Taşgetiren’in bahsettiği Geri Kabul Anlaşması çoktan (16 Aralık 2013 tarihinde) imzalandı. Türkiye ile AB arasında Vize Muafiyeti Diyaloğu resmen başlatılmıştır. Bahse konu anlaşma TBMM’de de onaylandı. Sadece henüz yürürlüğe sokulmadı.

Kaynak:

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz