Ahmet Kekeç ve Ermeni Mezarlığı

Ahmet Kekeç, Star Gazetesi’nde 22 Ekim 2015 günü yayınlanan “İki soytarı” başlıklı yazısında İstanbul’daki Hilton arazisi ve Ermeni mezarlığı hakkında yanlış bir bilgi aktarmış:

"Birincisi, Hilton arazisi diye “başıboş” bir arazi yoktu. Ermeni mezarlığı diye bir şey vardı. Dönemin muktedirleri, Ermeni mezarlığını yıktırmış, yerine (dönemine göre) şık bir otel kondurmuşlardı. Otel sonranın işidir gerçi... Ermeni mezarlığından elde edilen alan, Taksim bulvarına dahil edilecekti. Hani, Fransız şehir planlamacısının tasarladığı ama Topçu Kışlası arazisiyle sınırlı kalan bulvar... İş planlandığı gibi yürüseydi,Hilton Oteli ve Divan Pastanesi’nin bulunduğu alan Taksim bulvarı sınırları içinde kalacaktı. Dönemin muktedirleri, çalışmayı yarım bıraktılar, Fransız planlamacıyı da ülkesine yolladılar, niyeyse... Kabak da “Topçu Kışlası”nın başına patladı... Sonra da, epey sene sonra, işlevsiz kalmış o atıl boşluğa bir otel kondurdular. Böylesine netameli ve muhataralı bir geçmişe sahip, türlü haksızlıklara sahne olmuş bir alan... Bu alanda rezidans ve AVM fikri, yüksek kazanç getirebilirdi ama iyi bir fikir değildi. Şık da değildi."

Ahmet Kekeç Hilton Bosphorus arazisinin eski Ermeni mezarlığına ait olduğunu iddia etmiş. Ancak, durum tam olarak iddia ettiği gibi değil.

Kekeç’in bahsettiği Ermeni mezarlığının adı “Surp Agop Mezarlığı”dır. Söz konusu mezarlığın geçmişte yer aldığı alanda bugün TRT İstanbul Radyo Binası, Hyatt Regency ve Divan otelleriyle Hilton Oteli’nin giriş bölümü bulunmaktadır. Hilton Oteli’nin tamamı Surp Agop Mezarlığı’nın üzerine inşa edilmemiştir; sadece giriş kısmı mezarlığın üzerinden geçmektedir. Haliyle, otelin inşası ile mezarlığın ortadan kaldırılışı arasında Kekeç’in imza ettiği bağlantı ortadan kalkmaktadır.

Konuya ilişkin Agos Gazetesi’nde yayınlanan “Gezi Parkı’nın yanı başındaki Ermeni mezarlığı” başlıklı haber metni incelenebilir.

* Katkısı için Ekşisözlük’ten chevolution‘a teşekkürler.

malumatfurus hakkında 1191 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz