Ahmet Hakan ve İsmet İnönü’nün İktidar Dönemi

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ahmet Hakan, 20 Aralık 2015 tarihli “HSYK uyuma savcına sahip çık” başlıklı yazısında Hayri İnönü ile İsmet İnönü hatıratlarına doğru bir seyahate çıkmış ama çok bariz bir hata yapmış:

Yıl 1959. İsmet Paşa iktidarda ve "Milli Şef"... Boğaz'da bir tekne turuna çıkılmış. Ufaklıklardan biri Hayri İnönü, diğeri ise kardeşi Eren İnönü... İsmet Paşa'nın yanında eşi Mevhibe İnönü var. Haval genç kadın ise Hayri ve Eren'in anneleri Engin İnönü... Baba Ömer İnönü ise fotoğraf çekiyor. "Bugünü hatırlıyor musunuz" diye soruyorum Hayri İnönü'ye... "Beş yaşında olmalıyım. Pek hatırlamıyorum" diyor.

1959’da İsmet İnönü muhalefette, Demokrat Parti lideri Adnan Menderes iktidardaydı.

İlave Not: Ahmet Hakan, 21 Aralık 2015 tarihli ve “Ara Güler Müdafaası” başlıklı yazısında aslında 1949 demek istediğini, 1959 atfının sehven yer aldığını belirtmiş. Ama bu sefer de 1954 doğumlu Hayri İnönü’nün 1949 yılında fotoğrafının çekilemeyeceğini atlamış. Ancak, 23 Aralık 2015 tarihli köşe yazısında nihai bir düzeltme yapmış ve fotoğrafın 1959 yılında çekildiğini, İnönü’nün de iktidarda olmadığını belirtmiş.

malumatfurus hakkında 1000 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz