Ahmet Ay ve Birleşmiş Milletler

Ahmet Ay, Milat Gazetesi’nde 24  Eylül 2016 günü yayınlanan “BM İstanbul’a taşınmalı” başlıklı yazısında bilgi sahibi olmadan fikir sahipliğini ortaya koymuş:

"Kuruluşundan bugüne bütün BM Genel sekreterleri ABD yanlısı olmuş ise bunda şaşılacak bir şey yok. ABD, başkenti Washington'a aldığı BM'yi adeta “himaye ediyor”. Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde bugüne kadar istemediği kararların alınmasına engel olabilmiştir. Dolayısıyla bu güç ABD'nin daha çok ilke tanımaz, ahlak bilmez, hukuk dinlemez bir güç olmasına yaradı. On yıllardır böyle sürdü, ta ki Recep Tayyip Erdoğan durumu ifşa edinceye kadar. BM için hiç kimsenin söylemeye cesaret edemediği tespiti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hem de BM Genel Kurulunda dünya liderlerinin gözlerinin içine baka baka haykırmıştır. Hafta başında Washington'daki BM Genel Kurulu'na hitabında “Dünya 5'ten büyüktür” diyerek Birleşmiş Millerler'in yapısal değişikliğine vurgu yapan Erdoğan, bu sözleriyle tarihin akışını değiştiren işaret fişeğini de dünya âleme ilan etmiş oldu."

Ahmet Ay, BM’nin nerede olduğunu bilmiyor bir de öneri geliştiriyor. BM merkezi New York’tadır. Washington’da değil.

"BMGK daimi üyelikleri 1 ya da en fazla 5 yıl ile sınırlandırılmalı, dönüşümlü olarak bütün üyelerin BMGK Daimi Üyesi olmalıdır. BMGK Daimi Üyeliği 15 ülke ile sınırlandırılmalıdır. Her dönemde Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin coğrafi, dini, etnik yapısı dikkate alınmalıdır."

BMGK’nın yapısını bilmeden ezbere konuşmuş. BMGK 5 daimi 10 dönüşümlü toplam 15 üyeye sahiptir. Dönüşümlü üyeler, coğrafi dağılım göz önünde bulundurularak belirlenen gruplardan seçimle belirlenir. Daimi üyelik dönüşümle verilemez. Akla ve mantığa aykırıdır. Adı üzerinde “daimi”. Daimi üyeliği nasıl dönüşümlü hale getirip süreyle sınırlandıracak anlaması güç.

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz