Abdulkadir Selvi’nin Rus Büyükelçi Karlov Hakkındaki Hatası

Abdulkadir Selvi, Hürriyet Gazetesinde 24 Ocak 2018 günü yayınlanan “Rusya’nın Afrin Mesajı Neydi” başlıklı yazısında 19 Aralık 2016 tarihinde suikaste uğrayan Rus Büyükelçi Karlov suikastına ilişkin bazı olayların tarihlerini karıştırmış ve Büyükelçi Karlov’un krizi çözmek üzere olduğu sırada öldürüldüğünü iddia ederek hataya düşmüştü:

"Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türk-Rus ilişkilerinin düzelmesi için çaba gösteren Rus Büyükelçisi Karlov, FETÖ suikastına kurban gitti. Karlov suikasttan birkaç saat önce buluştuğu yetkililere, Putin'in mesajını iletmişti. Özür tartışmalarının yaşandığı bir sırada Karlov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "üzüntülerini bildirmesi" durumunda Putin'in bunu kabul edeceği bilgisini vermişti. Birkaç saat sonra FETÖ'cü suikastçı tarafından öldürüldü."

Abdulkadir Selvi, Karlov’un Türk-Rus ilişkilerini düzeltmeye çalıştığı bir sırada öldürüldüğünü iddia etmişti; lâkin durum pek öyle değildi.

Türkiye-Rusya arasındaki ilişkiler 24 Kasım 2015 tarihinde bir Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra gerilmişti. Bu kriz,Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ağustos 2016 tarihinde St.Petersburg’daki buluşmasıyla giderilmişti. Dolayısıyla Karlov’un suikaste kurban gittiği tarihte kriz artık çoktan geride kalmıştı.

Bu hatasının kamuoyunda dile  getirilmesinin ardından Selvi’nin Hürriyet internet sitesindeki yazısında değişiklik yapılarak, özür ve krizin giderilmesine ilişkin bölüm çıkarılarak aşağıdaki hale getirilmişti:

"2- Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türk-Rus ilişkilerinin düzelmesi için çaba gösteren Rus Büyükelçisi Karlov, FETÖ suikastına kurban gitti. Karlov suikasttan birkaç saat önce buluştuğu yetkililere, Putin’in mesajını iletmişti. Birkaç saat sonra FETÖ’cü suikastçı tarafından öldürüldü."

* Medyagunlugu.com‘un tespitinden istifade edilmiştir.

malumatfurus hakkında 853 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz