Abdulkadir Selvi ve İskenderun Kılıcı

Abdulkadir Selvi, Yenişafak Gazetesi’nde 30 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanan “Davutoğlu Hükümeti” başlıklı yazısında Gordion düğümü hikayesini pek yanlış aktarmış:

“Erdoğan güçlü liderliği ile bu badireleri tek tek atlattı ve ‘İskenderun kılıcı’ gibi bir hamlede düğümü çözdü, AK Parti gemisini sakin limana demirledi.”

Efsanenin adı “Gordion Düğümü”. İskenderun’da geçmiyor. Gordion düğümü sadece İskender’in kılıcıyla kesiliyor. Biraz kafa karışıklığı var. Aşağıdaki açıklamayla biraz netleşir diye umuyoruz:

“Efsaneye göre Frigler kralsız kalmıştı. Devletin başkenti olan Telmessos’ta -ki bugünki Fethiyenin kadimdeki adıdır- bir kahin, şehre öküz arabasıyla girecek ilk kişinin kralları olacağını müjdeledi. Gordias isminde bir köylü öküz arabasıyla girdi ve kral ilan edildi. Gordias’ın oğlu Midas bu arabayı Frig tanrısı Sabazios’a adadı ve kızılcık dalıyla bir direğe düğümledi. İsadan önce 333’te İskender Gordium’da kışlarken bu düğümü çözmeye çalıştı fakat başaramadı. Kılıcıyla düğümü kesti. Efsanenin özeti bu. “

Kaynak: galatat.tumblr.com

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz