Yusuf Girayalp Atan ve G7

Yusuf Girayalp Atan, Milat Gazetesi’nde 30 Mayıs 2016 günü yayınlanan “Yükselişin Şifresi” başlıklı yazısını Japonya’da düzenlenen G7 Liderleri Zirvesi’ne ayırmış ayırmasına ama G7 hakkında çok temel hatalar yapmış:

"IMF tarafından ilan 
edilen dünyanın sanayileşmiş 7 ülkenin liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi iki gün sürdü."

IMF, kendi analizlerinde kullanmak üzere gelir seviyesine göre bir ülke tasnifi kullanmaktadır. Ancak, G7’de yer alan ülkelerin sanayileşmiş olduğuna ilişkin IMF tarafından bir ilân süreci yürütülmemiştir.

"G7'nin bugünkü yapısına baktığımızda ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve Kanada'dan oluşuyor. Grupta ayrıca Avrupa Birliği de temsil edilirken bu toplantıya özel davetli olarak Laos, Vietnam, Endonezya, Bangladeş, Sri Lanka ve Papua Yeni Gine devlet ve hükümet başkanları, BM ve OECD Genel Sekreterleri ve IMF Başkanı da katıldı."

7 ülkeden oluşan ve 7’ler Grubu (Group of Seven – G7) olarak adlandırılan grupta yer alan ülkeleri sayıp 7’yi tutturmayı unutmuş. G7’nin yapısını anlatırken bu yılki toplantıya ev sahipliği yapan Japonya’yı atlamış.

"Toplantıda Japonya Başbakanı Abe'nin 2008 yılında 613 milyar dolar borcu ile ABD'nin en büyük iflasını meydana getiren Lehman Brothers yatırım bankasının iflasını açıklamasıyla ortaya çıkan kriz büyüklüğünde yeni bir krizin yeniden ortaya çıkabileceğini söylemesi küresel ekonomik daralmanın boyutunu adeta gözler önüne serdi."

Küresel ekonomide bir daralma yok. Toparlanamama sorunu var. IMF tahminleri, küresel ekonominin 2016 yılında % 3,2 “büyüyeceğini” işaret ediyor. Ezberden konuşmanın kurbanı olmuş malesef Yusuf Bey.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*