Yavuz Sultan Selim’e Ait Olduğu İddia Edilen Portre ve Köşe Yazarları

Yavuz Sultan Selim’in bahsinin geçtiği hemen her haberde, belgede, kitapta kullanılan aşağıdaki resme eminiz herkes aşinadır. Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda okutulan ders kitaplarında da bu resmin yer aldığı görülmektedir. “Yavuz Sultan Selim küpe takar mıydı?” sorusuna yanıt arayışları da genellikle bu portre ile neticelenir.

yavuz sultan selim portre resim

Ancak, Yavuz Sultan Selim’e isnad edilen bu tablonun aslında ona ait olmadığı iddia edilmektedir.

Öncelikle, tablodaki resmin kime ait olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bu resim, kaynaklarda şekledilen Yavuz Sultan Selim portresine uymamaktadır. Detayları inceleyecek olursak, resimdeki şahsın başındaki 12 dilimli tac, 12 imam anlayışına sahip bir şii hükümdar olduğuna işaret etmektedir. Sol kulağında mengüç küpesi de Hayderî-Kalenderî geleneğini yansıtmaktadır. Bu hususta, Şah İsmali ve Babür hükümdarı Cihangir isimleri ön plana çıkmaktadır. Şah İsmail’in Şii inanışı ve Hayderî-Kalenderî dervişi vasfı, bu resimdeki şahıs olması yönünde önemli kanıtlardır.

Tarihçi Murat Bardakçı, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, eki gazeteci Nezih Uzel, Sultan Selim üzerine 416 sayfalık biyografi kitabının yazarı olan tarihçi Prof. Dr. Feridun M. Emecen, bu resmin Yavuz Sultan Selim’e ait olmadığını belirtmektedir.

Hal böyle iken, bu resmi köşesinde kullanan ya da dile getiren köşe yazarları var mı diye araştırdığımızda karşımıza ilginç bir isim çıkıyor: ünlü tarihçi İlber Ortaylı.

ilber ortayli yavuz sultan selim kupe resim

Milliyet Gazetesi’nde 19 Eylül 2009 tarihinde yayınlanan “1520’lerin iki hükümdarı” başlıklı yazısının metninde İlber Hoca bu resme bir atıf yapmamış; ancak, bu resim yazısı ile birlikte yayımlanmış. İlber Hoca’nın uzmanlığı göz önünde bulundurulduğunda, bu kusrun daha çok sayfa dizaynı ile uğraşan teknisyene ait olabileceği düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*