Vedat Özdan ve IMF’nin Borç Verme Çerçevesi

Vedat Özdan, T24’te 11 Aralık 2015 günü yayınlanan “Dolar-Avro, Yuan-Ruble bloklarında saflar netleşti, IMF de Soğuk Savaş’a katıldı!” başlıklı yazısında IMF’nin borç verme çerçevesine ve Ukrayna’nın Rusya’ya olan borcuna ilişkin son gelişmelere değinmiş:

Bir üye ülkenin IMF’den yardım alabilmesi için bir başka üye ülkeye vadesi geçmiş borcunun olmaması gerekiyordu.
8 Aralık günü yapılan IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısı sonrasında IMF bu politikasından vazgeçti.

Vedat Bey, IMF’nin resmi kreditörlere olan borçlarını ödemekte gecikmiş olanlara tolerans göstermeme yönündeki politikasını değiştirmesini aktarmayı denemiş. Ama teknik bir yanlış yapmış.

IMF, resmi kreditörlere yönelik vadesi geçmiş borçlara ilişkin sıfır tolerans politikası, IMF’den bir ülkenin kredi kullanabilmesi için başka bir ülkeye ya da bu ülkenin resmi kuruluşlarına vadesi geçmiş borcunun olmamasını gerektiriyordu. Ancak, 2 istisna durumunda:

  1. Paris Kulübü gibi bir kreditör grubu ile borç yeniden yapılandırması yapmışsa ilgili ülke, başka bir ülkeye vadesi gecikmiş borcu olsa da IMF kaynaklarından faydalanmayı sürdürebilmektedir
  2. Vadesi gecikmiş borca sahip olduğu ülkenin rıza göstermesi durumunda IMF’den kaynak kullanabilmektedir.

IMF bu politikadan vazgeçmedi. Bu politikayı sadece biraz revize etti. Artık, borçlu ülkeler iyi niyet içerisinde kreditör ülkeyle borç yapılandırmasını müzakere etmeye çalıştığı halde kreditör ülkenin Fon programı çerçevesindeki koşullarda gerekli görülen yapılanmaya yanaşmaması durumunda, IMF borçlu ülkeye finansman sunmaya devam edebilecek. Yani, sıfır tolerans devam ediyor; ancak, Ukrayna’nın Rusya’ya olan borcu kapsamındaki duruma benzer şekilde eğer bir kreditör ülke kötü niyetle borç yapılandırması müzakerelerinden kaçınırsa, IMF kredi kullandırmayı sürdürecek.

Vedat Bey, ilgili Kurul toplantısına ilişkin basın duyurusuna atıf yapmış yazısında; ancak, köşesine bu politika değişikliğini tam olarak yansıtamamış.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*