Sinan Burhan ve 1950-2016 Yılları Arasında Görevde Bulunan Hükümet Sayısı

Sinan Burhan, Yeni Akit Gazetesinde 4 Şubat 2017 günü yayınlanan “50 Hükümet 50 Başbakan” başlıklı yazısında 1950-2016 yılları arasında kurulan hükümet sayısını yanlış aktarmış:

"Cengiz Bey’den aldığımız bilgiye göre 1950-2016 yılları arasında İngiltere’de 15 hükümet kurulmuş ve 15 başbakan göreve gelmiş. Almanya’da 24 hükümet kurulmuş 24 başbakan görev yapmış. Yine bu yıllar arasında ülkemizde ise 50 hükümet, 50 başbakan görev yapmış. Neredeyse bir yılda bir hükümet kurulmuş bir başbakan görev yapmış. Böylesine bir ülkede ekonomik büyüme olur mu? Türkiye’nin koalisyonlu günleri doların patlaması, iflaslar, kapatılan fabrikalarla anılmıştır. 1970’li yıllara gittiğiniz zaman gaz kuyruğu, yağ kuyruğu, tüp kuyruğu anlamına geliyor."

1950-2016 yılları arasında 48 hükümet kurulmuştur. Haliyle 48 Başbakan görev almıştır. Gerçi, “kaç farklı başbakan” görev almıştır diye baktığımızda bu sayı daha da düşük çıkıyor; ancak, şimdilik bu hesabı karıştırmayalım.

Sinan Burhan’ın “Cengiz Bey”den alıntı yaparken bir de kontrol etmesi gerekiyordu bu bilgiyi. Başbakanlık internet sitesinden 1950’den günümüze değin görev almış hükümetler listesini aşağıya kopyalayalım da belki ilgisini çeker:

18.HÜKÜMET 16/01/1949 22/05/1950 ÞEMSETTÝN GÜNALTAY
19.HÜKÜMET 22/05/1950 09/03/1951 ADNAN MENDERES
20.HÜKÜMET 09/03/1951 17/05/1954 ADNAN MENDERES
21.HÜKÜMET 17/05/1954 09/12/1955 ADNAN MENDERES
22.HÜKÜMET 09/12/1955 25/11/1957 ADNAN MENDERES
23.HÜKÜMET 25/11/1957 27/05/1960 ADNAN MENDERES
24.HÜKÜMET 30/05/1960 05/01/1961 CEMAL GÜRSEL
25.HÜKÜMET 05/01/1961 27/10/1961 CEMAL GÜRSEL
26.HÜKÜMET 20/11/1961 25/06/1962 ÝSMET ÝNÖNÜ
27.HÜKÜMET 25/06/1962 25/12/1963 ÝSMET ÝNÖNÜ
28.HÜKÜMET 25/12/1963 20/02/1965 ÝSMET ÝNÖNÜ
29.HÜKÜMET 20/02/1965 27/10/1965 SUAD HAYRÝ ÜRGÜPLÜ
30.HÜKÜMET 27/10/1965 03/11/1969 SÜLEYMAN DEMÝREL
31.HÜKÜMET 03/11/1969 06/03/1970 SÜLEYMAN DEMÝREL
32.HÜKÜMET 06/03/1970 26/03/1971 SÜLEYMAN DEMÝREL
33.HÜKÜMET 26/03/1971 11/12/1971 NÝHAT ERÝM
34.HÜKÜMET 11/12/1971 22/05/1972 NÝHAT ERÝM
35.HÜKÜMET 22/05/1972 15/04/1973 FERÝT MELEN
36.HÜKÜMET 15/04/1973 26/01/1974 MEHMET NAÝM TALU
37.HÜKÜMET 26/01/1974 17/11/1974 BÜLENT ECEVÝT
38.HÜKÜMET 17/11/1974 31/03/1975 SADÝ IRMAK
39.HÜKÜMET 31/03/1975 21/06/1977 SÜLEYMAN DEMÝREL
40.HÜKÜMET 21/06/1977 21/07/1977 BÜLENT ECEVÝT
41.HÜKÜMET 21/07/1977 05/01/1978 SÜLEYMAN DEMÝREL
42.HÜKÜMET 05/01/1978 12/11/1979 BÜLENT ECEVÝT
43.HÜKÜMET 12/11/1979 12/09/1980 SÜLEYMAN DEMÝREL
44.HÜKÜMET 21/09/1980 13/12/1983 BÜLENT ULUSU
45.HÜKÜMET 13/12/1983 21/12/1987 TURGUT ÖZAL
46.HÜKÜMET 21/12/1987 09/11/1989 TURGUT ÖZAL
47.HÜKÜMET 09/11/1989 23/06/1991 YILDIRIM AKBULUT
48.HÜKÜMET 23/06/1991 20/11/1991 MESUT YILMAZ
49.HÜKÜMET 20/11/1991 16/05/1993 SÜLEYMAN DEMÝREL
50.HÜKÜMET 25/06/1993 05/10/1995 Prof. Dr. TANSU ÇÝLLER
51.HÜKÜMET 05/10/1995 30/10/1995 Prof. Dr. TANSU ÇÝLLER
52.HÜKÜMET 30/10/1995 06/03/1996 Prof. Dr. TANSU ÇÝLLER
53.HÜKÜMET 06/03/1996 28/06/1996 A.MESUT YILMAZ
54.HÜKÜMET 28/06/1996 30/06/1997 Prof. Dr. NECMETTÝN ERBAKAN
55.HÜKÜMET 30/06/1997 11/01/1999 AHMET MESUT YILMAZ
56.HÜKÜMET 11/01/1999 28/05/1999 MUSTAFA BÜLENT ECEVÝT
57.HÜKÜMET 28/05/1999 19/11/2002 MUSTAFA BÜLENT ECEVÝT
58.HÜKÜMET 19/11/2002 12/03/2003 ABDULLAH GÜL
59.HÜKÜMET 14/03/2003 29/08/2007 RECEP TAYYÝP ERDOÐAN
60.HÜKÜMET 29/08/2007 06/07/2011 RECEP TAYYÝP ERDOÐAN
61.HÜKÜMET 06/07/2011 29/08/2014 RECEP TAYYÝP ERDOÐAN
62.HÜKÜMET 29/08/2014 28/08/2015 Prof. Dr. AHMET DAVUTOÐLU
63.HÜKÜMET 25/08/2015 24/11/2015 Prof. Dr. AHMET DAVUTOÐLU
64.HÜKÜMET 25/11/2015 24/05/2016 Prof. Dr. AHMET DAVUTOÐLU
65. HÜKÜMET 25/05/2016 …. BİNALİ YILDIRIM

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir