Selahattin Duman ve Memur Maaş Artışı

Selahattin Duman, 24 Ağustos 2015 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan “Bana Tutumlu Memur Lazım” başlıklı köşe yazısında memur maaşlarına yapılacak artışa değinmiş.

Selahattin Bey konuya şu şekilde yaklaşmış: “Hükümet adamları kelle başına yüzde 6 artı yüzde 5 zam vermeye razı oldular. Bunun meali şöyle oluyor. “If” bir memur iki bin lira maaş alıyorsa, zamlı tarifeyle bordrosuna brüt 120 lira daha eklenecek demektir. Onun da neti, nereden baksan 80 lira”.

Ancak, hayatında bir kez bile maaş hesabı yapmış bir kişi bile bu hesaba ağzıyla güler. Çünkü Selahattin Bey, 2000 TL’lik maaşı net tutarı yansıttığı için memurun alacağı brüt maaş artışı 120 liradan fazla olacaktır. Ayrıca, bir kişinin maaşına % X oranında bir zam yapılıyorsa, kıdem ya da derecesinin değişmediği ya da bir üst vergi dilimine tabi olmaya başlamadığını düşündüğümüzde, matematiksel olarak maaşı da yaklaşık olarak % X artar. Selahattin Bey’in iddia ettiği gibi 2/3’ünü almaz yani.

Selahattin Bey’e tutumlu memur lâzım gelebilir; ancak, okuyuculara da hesap kitap bilen köşe yazarı lâzım.

 

Kaynaklar:

– Selahattin Duman’ın ilgili yazısı: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/selahattin-duman_522/bana-tutumlu-memur-lazim_29886132

Memur maaş artışı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*