Selahattin Duman ve Cari Açık

Selahattin Duman, Hürriyet Gazetesi’nde 24 Mart 2016 günü yayınlanan “Eli Mecbur Ötecektir” başlıklı köşe yazısında iktisadi konularda biraz kafa karışıklığı tekrar gözler önüne sermiş:

"Maliyecilerin "cari açık" dediği bütçedeki deliği kapattığı varsayılarak bizde "ekonomi mücahidi" muamelesi gören Rıza Sarraf'a Amerikan hukuk sistemi "potansiyel dolandırıcı" gözüyle bakıyormuş."

Cari işlemler açığı, kamu bütçesinin açık vermesini değil; bir ekonomide yerleşik kişilerin (genel hükümet, merkez bankası, bankalar, diğer sektörler) dış dünya ile (diğer ekonomilerde yerleşik kişiler (yurt dışında yerleşikler)) belli bir dönem içinde yapmış oldukları cari işlemlerde açık vermesini tanımlar. Yani, “bütçe açığı” ile “cari açık” farklı kavramlardır. Konunun doğal muhatabı da Maliyeciler, yani Maliye Bakanlığı değildir.

Dolar-TL-değer kaybı

Konu (ödemeler dengesi) hakkında metodolojik açıklama için kendisini Merkez Bankası kaynaklarına yönlendirelim.

TCMB’nin terimler sözlüğünden “cari işlemler hesabı” tanımı şu şekildedir:

"Ödemeler dengesi hesapları içinde yer alan mal ve hizmet ticareti ile birincil ve ikincil gelir hesaplarını kapsamaktadır. Cari işlemler hesabında, gelirlerin giderleri aştığı, diğer bir ifadeyle, farkın artı olduğu durum cari işlemler fazlası olarak adlandırılırken; giderlerin gelirleri aştığı, diğer bir ifadeyle, farkın eksi olduğu durum ise cari işlemler açığı olarak adlandırılmaktadır."

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*