Sadık Ünay ve IMF Başkanı Christine Lagarde

Sadık Ünay, Bugün Gazetesi’nde 29 Ocak 2016 günü yayınlanan “Çıkış, kanaat ekonomisi mi?” başlıklı yazısında IMF Başkanı Christine Lagarde’ın ünvanını yanlış aktarmış:

"Hatırlayacaksınız, Cumhurbaşkanı Erdoğan, IMF İcra Direktörü Christine Lagarde ile küresel ve yerel sermayenin önemli patronlarının bulunduğu B-20 toplantısında sıra dışı çıkışlarından birini yapmış ve patronları daha “kanaatkar” olmaya ve kazançlarının daha büyük bir kısmını çalışanları ile paylaşmaya davet etmişti."

Christine Lagarde IMF’nin “Başkanı”dır (managing director). İcra Direktörlük pozisyonu ise başkanlıktan farklıdır. IMF üyesi ülkelerin oylarının ağırlığı nispetinde temsil edildiği 24 üyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda sandalye sahibi ülke temsilcilerine İcra Direktörü denir.

Bu husus IMF’nin internet sitesinde şu şekilde açıklanmıştır:

The IMF's 24-member Executive Board takes care of the daily business of the IMF. Together, these 24 board members represent all 188 countries. Large economies, such as the United States and China, have their own seat at the table but most countries are grouped in constituencies representing 4 or more countries. The largest constituency includes 24 countries.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*