Rahmi Turan ve Mecelle’deki Evlenme Yaşı Sınırı

Rahmi Turan, Sözcü Gazetesinde 29 Eylül 2014 günü yayınlanan “Nedir bu Mecelle denilen ahmaklık?” başlıklı köşe yazısında Mecelle hakkında yanlışa düşmüş:

"Mecelle, 19'uncu Yüzyıl'ın ikinci yarısında dini esaslara göre hazırlanan ‘Osmanlı Medeni Kanunu'dur. 99 hukuk ilkesini içeren 1851 maddesi vardır. 986'ncı madde, kızların 9 yaşında bulûğa erdiğini kabul eder. Yani Mecelle'ye göre, aileler kız çocuklarını 9 yaşında evlendirebilir!"

Mecelle’de Rahmi Turan’ın bahsettiği gibi 9 yaşında kızların evlendirilebileceğine dair bir hüküm yoktur.  Yaş sınırı olarak Mecelle’nin 986. maddesi 9 yaşı belirlememiştir. 15 yaş, her iki cins için büluğ yaşı olarak belirtilir.

Günümüz Türkçesiyle Mecelle’nin 986. maddesi şu şekildedir:

“Büluğ yaşının başlangıcı erkekte tam on iki, kızda da dokuz ve sonrası, her ikisinde de tam onbeş yaştır”

Mecelle “Kızlar dokuz yaşında büluğa erip evlendirilirler” demez. Yukarıdaki maddeden anlaşılabileceği üzere kızlarda büluğ çağının 9, erkeklerde 12 yaşında başladığı, iki cinsin de akıl baliğ olmalarının 15 yaşı bulduğu aktarılır. İlgili madde akabinde, sonra “mürahik” ve “mürahika” kavramlarını, yani büluğun gecikmesini aktarır.

Kaynak: Murat Bardakçı’nın 1 Ekim 2014 tarihli “Bu köşeler böyle değildi” başlıklı yazısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir