Orhan Erinç ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk Hitabı

Orhan Erinç, 31 Ağustos 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan köşe yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Atatürk” hitabını kullanmadığını belirtmiş.

“Atatürk’ün adını 30 Ağustos’ta Anıtkabir’de anmayan yeni başkomutanımızla ne kadar övünsek yeridir” demiş Orhan Bey.

Ancak, 30 Ağustos 2015 günü gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir özel defterine kaydettiği ve daha sonrasında okuduğu metne “Aziz Atatürk” hitabıyla başlamış.

Ki, daha önceki Anıtkabir ziyaretlerinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atatürk” hitabını kullanmış.

Ezberden konuşmanın bir örneği daha…

***

Anıtkabir özel defterine kaydedilen metin:

“Aziz Atatürk;
Büyük Zafer’in 93. yıl dönümüne ulaştığımız bugün, bizlere emanetin olan cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası olan Büyük Zafer’de ve o güne kadar geçen süreçte inancı ve iradesiyle tarihi bir mücadele veren Zat-ı Ali’niz başta olmak üzere Büyük Millet Meclisi mensupları ile erinden subayına kadar tüm askerlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.
Anadolu’yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Ülkemizin varlığına kasteden iç ve dış hiçbir güç, istiklalimizin ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir. Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılması ve yeni devletimizin kuruluşu sürecinde mücadele veren şehitlerimize ve gazilerimize bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimiz ve onun bağrından çıkan güvenlik güçlerimiz emanetine sahip çıkıyor. Ruhun şad olsun.”
***

 

Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri

Kaynaklar:

– Orhan Erinç’in bahse konu yazısı: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/356335/Baskasina_Emanet_Edilemeyen_3_Bakanlik.html

– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Ağustos 2015 tarihinde Anıtkabir Özel Defterine yazdığı metin: http://www.trthaber.com/haber/gundem/buyuk-zaferin-93-yil-donumu-201086.html

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*