Necmettin Batırel’le Ekonomi Dersi

Necmettin Batırel‘in Türkiye Gazetesinde 24 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan “Trump(etler) çalıyor!” başlıklı yazısında ekonomi dersi vermiş (!):

"Türkiye’de anayasa değişikliği tamamlandı, hisse senetleri atağa kalktı."

Hop hop hop! Anayasa değişikliği tamamlanmadı henüz. Referandumda “halk” karar verecek akıbete.

"Bu haftaya iki önemli gelişme damgasını vuracak. Birincisi merkez bankasının yarınki faiz kararı.. İkincisi cuma akşamı kredi kuruluşu Fitch’in not değerlendirmesi."

Fitch bir kredi kuruluşu değildir. Kredi derecelendirme kuruluşudur. İkisi arasında önemli bir fark var.

"Türkiye şu anda sadece Fitch tarafından yatırım yapılabilir ülke notuna sahip."

Aaaah ah. Ortamlarda “Fitch verdi sadece” dersin. Ama durum öyle değil.

Necmettin Batırel farkında mı belli değil ama başka kredi derecelendirme kuruluşları da var. Hatta bunlardan biri (Japan Credit Rating Agency) halihazırda ülkemize BBB- ile yatırım yapılabilir kredi notu vermiş durumda. Sadece Fitch değil yani.

"Moody’s 15 Temmuz sonrası notumuzu kırmıştı. Standard and Poor’s ise zaten bize hiç yüksek not vermemişti."

Yüksek-düşük not yargılamasını bir yana bırakacak olursak, Standard and Poor’s (S&P) ülkemize yatırım yapılabilir not vermişti geçmişte. Ülkemizin kredi derecelendirme geçmişine baktığımızda, ilk kez yurt dışı piyasalara eurobond ihracı yaptığımız yıllarda (1992 yılında) S&P’nin bize ilk kredi notumuzu ”BBB” ile yatırım yapılabilir seviyesinde verdiği görülür.

"Yurt dışında değer kaybeden dolardaki balon, küçük bir darbeyle patlayacak.. Önce 3.70, ardından 3.65 TL'ye devrilebilir. Dikkatli olun, dolarda kâr satışı yapmanın tam zamanı gelmedi mi?.."

Attık fav’a bekliyoruz bu tahmini.

"Aynı şekilde FED Başkanı Yellen’in faiz artışında aceleci olmayacaklarını söylemesi altına destek veren bir başka gelişme."

Fed Başkanı Janet Yellen’in son açıklamalarını yanlış yorumlamış. Faiz artışlarının daha hızlı yapılmasının gerekebileceğini belirtmişti Yellen.

Ülkemizden ekonomi alanında köşe yazarı manzarası izlediniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*