Necati Doğru ve IŞİD’in Finansal Gücü

Necati Doğru, Sözcü Gazetesi’nde 11 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan “Kabe mi? IŞİD’in petrolü mü?” başlıklı yazısında terör örgütü IŞİD’in finansal kaynaklarını konu edinmiş:

Suudi Arabistan’ı ele geçirdiğinde “Kabe’yi yıkacağını” ilan eden IŞİD’ in Suriye ve Irak’ da el koyduğu petrol sahaları çalıntı, hırsızlık, haydutluk… Kabe ile petrol yatağının kıyaslaması bile yapılmaz. Böyle soru olmaz. Biliyorum. Konuyu deşmek için soruyorum. IŞİD, bütün parasal gücünü silah zoruyla ele geçirdiği petrol yataklarından alıyor. Enerji uzmanları ile Rus ve ABD istihbarat örgütleri raporlarına göre “IŞİD’ in çalıntı petrolden günde 1 ile 1.5 milyon dolar geliri” var. IŞİD için “intihar bombacısı” çok önemli diye yazılır, çizilir, söylenir.

ışidNecati Doğru’nun, IŞİD’in bütün parasal gücünü petrol satışından elde ettiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, IŞİD’in finansal gücünün tamamı sadece petrol satışından gelmiyor.

IŞİD’in halihazırda sahip olduğu 2 milyar dolarlık mali gücün kaynağı tam olarak bir bilmece. Ancak uzmanlar, bu mali gücün şu unsurlardan oluştuğunu vurgulamaktadır: (i) IŞİD’in Musul’a girdiğinde buradaki merkez bankasında bulunan 500 milyar Irak dinarı, yani yaklaşık 420 milyon dolara el koyması, (ii) Körfez ülkelerinin IŞİD’e yaptığı mali destek, (iii) petrol satışı ve  (iv) haraç şebekeleri aracılığıyla edindiği kaynak.

Petrol satışından elde edilen gelir, IŞİD’in ikinci büyük para kaynağı olarak nitelenmektedir.

Kaynaklar:

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*