Murat Muratoğlu ve Merkez Bankası Faiz Oranları

Murat Muratoğlu, 24 Aralık 2015 günü Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan “Hiçbir şeyden korkmadı Saray’dan korktuğu kadar” başlıklı yazısında, TCMB Para Politikası Kurulu’nun son toplantısında alınan kararlara değinmiş; ancak, Merkez Bankasının kullandığı faiz oranlarına ilişkin mühim bir hata yapmış:

Tekrar faiz artırımına dönersek, hakikaten değişen bir şey olmadı. Artırsa da olmayacaktı. Zaten 150 bps yani 1.5 puan artırmadan da hiçbir şey fark etmeyecekti. 
Şöyle ki; Merkez’in bankalara verdiği kredinin faizini 7.25 ile 10.25’lik faiz aralığından gerçekleşiyor. Merkez, bankalara yaklaşık 90 milyar TL borç para veriyor. Bunun bir kısmını en alt seviyeden verip “7.25 ile benim faizim düşük” diye yukarıdakileri oyalıyor. 
Oysa bankalara verilen borç ortalama 8,85 faize denk geliyor. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yüzde 8,85 olduğu bir ortamda, Merkez Bankası’nın bir haftalık repo faizinde yapacağı değişikliğin yüzde 9 bandı üzerine çıkmadan piyasalar etkilenmez.

Murat Bey, Merkez Bankasının izlemekte olduğu faiz koridorunu tam olarak anlayamamış. İzah edelim:

Halihazırda Merkez Bankası’nın piyasa faizlerini etkilemek için kullandığı iki temel faizi var: (1) Haftalık olarak bankalara açtığı repo ihalesinden borç alanlara uyguladığı faiz (politika faizi) (2) Gecelik olarak kendisine borç verenlere uyguladığı gecelik borç alma faizi ve yine gecelik olarak kendisinden borç alanlara uyguladığı borç verme faizi.

TCMB Faiz Koridoru, Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti

Mevcut oranlar aşağıdaki gibidir.

  • Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25,
  • Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5,
  • Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25.

Yani, Merkez Bankası Bankalarararası Para Piyasası’nda %7,25’ten bankalardan borç almaktadır. Vermemektedir.

Repo ihalesinde ve gecelik bazda vereceği kredilere uyguladığı faiz oranlarının, belirlenen miktarlarla ağırlıklandırılması yoluyla  “Ağırlıklandırılmış Ortalama Fonlama Maliyeti” hesaplanmaktadır. Bu oranın hesaplanmasında, geç likidite penceresi üzerinden bankalardan alınan fonlara uygulanan faiz oranı, yani % 7,25 kullanılmamaktadır.

Bu durumda, Murat Bey’in “Merkez’in bankalara verdiği kredinin faizini 7,25 ile 10.25’lik faiz aralığından gerçekleşiyor” ve “Merkez, bankalara yaklaşık 90 milyar TL borç para veriyor. Bunun bir kısmını en alt seviyeden verip “7,25 ile benim faizim düşük” diye yukarıdakileri oyalıyor.” iddiaları geçersiz hale gelmektedir.

Kaynak:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*