Murat Muratoğlu ve Kredi/Mevduat Oranı

Murat Muratoğlu, Sözcü Gazetesi’nde 29 Mart 2016 günü yayınlanan “Borç-Harç” başlıklı yazısında Türk bankacılık sektörünün kredi/mevduat  oranı üzerinden çıkarımlar yapmaya çalışırken banka bilançosu açısından önemli bir hata yapmış:

"Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’deki kredi mevduat oranlarının yüzde 140’lar düzeyinde olduğunu söylüyor. Yani 100 liralık mevduata karşı 140 liralık kredi kullanılıyor. 
Bu tablo bize, ne vatandaşta, ne şirketlerde, ne bankalarda ne de devlette yeterli para olmadığını söylüyor. 
Biz de bu açığı hep beraber yurtdışından borçlanarak kapatıyoruz. Başka bir deyişler yeni alınan her kuruş kredi aslında yurtdışından alınan yeni bir borç!"

Murat Muratoğlu, iddia ettiği beyanı teyit etmek adına gidip kaynağından veri kontrolü yapmadan ezberden yazmış ve yanılmış.

2015 yılı sonu itibarıyla kredi/mevduat oranı % 140 değil % 117.17’dir.

Yani, 100 liralık mevduat karşılığında 117,17 TL’lik kredi kullanılmış. Aradaki farkın tamamı ise Murat Bey’in iddia ettiği gibi yurt dışından borçla karşılanmıyor. Öncelikli temel karşılama alanı bankaların yurt içinden (piyasalardan ya da merkez bankasından) yapabileceği borçlanma ve kendi özsermayelerinden yapılacak kullanımlardır.

İlave Not: Murat Bey, ilgili yazısında (dönemin) ekonomi ve finansal işlerde genel koordinasyondan sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in “Türkiye’deki kredi mevduat oranlarının yüzde 140’lar düzeyinde olduğu” sözünü kaynak edindiği için aslında bir bakıma Sn. Şimşek hatalı addedilebilir.

Kaynak: BDDK Bankacılık Sektör Raporu: 22.03.2016 Tarihli Günlük Bankacılık Sektör Raporu

türk lirası simgesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*