Murat Bardakçı ve Entelektüel

Murat Bardakçı, 28 Ağustos 2015 tarihinde Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan “Entellektüel!” başlıklı köşe yazısında “entelektüel” kelimesinin çift “l” ile “entellektüel” şeklinde yazıldığını iddia etmiş.

Murat Bardakçı, yazısında konuya şu şekilde değinmiş: “Entellektüel” sözü, bu yazıda başlık dahil on iki defa geçiyor… Ama, kelimeyi her yazışımda tashih etmek zorunda kaldım! Memleketin bilgisayarları “entellektüel”i tek “l” ile, yani yanlış yazmaya programlandıkları için hataya düşmemek maksadıyla tam on iki defa sözün başına dönüp olması gereken ikinci “l”yi ilâveye mecbur oldum. “Entellektüel” kavramının fikrî hayatımızdaki yerini bir tarafa bırakın; bu kavramı ithal edip Türkçeleştirdiğimiz teknolojiye bile bozarak uyarladığımız devirde nerede o entellektüel?”

Murat Bey’e kötü bir haberimiz var. TDK’ya göre ve genel kanıya göre “entelektüel” tek “l” ile yazılır. Yani boş yere,  metinlerindeki kelimeleri inatlaşarak düzeltmeye çalışmasına gerek yok.

Kendisiyle aynı gazetede yazan Serdar Turgut, aynı gün yayımladığı köşe yazısının başlığını “Entelektüel Harakiri” koymuş.

Serdar Bey’e bir tebrik, Murat Bey’e bir cıkcık!

 

Kaynaklar:

– Murat Bardakçı’nın bahse konu köşe yazısı: http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1121130-entellektuel

– Serdar Turgut’un ilgili köşe yazısı: http://www.haberturk.com/yazarlar/serdar-turgut-2025/1121133-entelektuel-harakiri

– TDK’ya göre “entelektüel”in anlamı: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.55e0c7a6e3ead5.37990948

entelektüel

Murat Bardakci ve entelektüel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*