Memiş Memişce THY’nin Satılmadığına ve Satılmayacağına İnanıyor

Memiş Memişce, Güneş Gazetesinde 11 Şubat 2017 günü yayınlanan “Satacaklarmış öyle mi?” başlıklı yazısında geçtiğimiz günlerde Varlık Fonu’na devredilen Türk Hava Yolları’nın (THY) satışına dair yanlış bilgilerini gözler önüne sermiş:

"Hükümet hele hele THY'yi satacak öylemi? Kardeşim THY bu milletin göz bebeği, dünya standartlarının çok üstünde olan bir kurum nasıl satılır? Ne zaman yurt dışına çıksam tek gurur duyduğum Türk hava yollarıdır. Neredeyse dünyamın her yerine uçuş yapan THY satılacak öyle mi? 

Artık Türkiye'yi kimse tutamaz 

Kardeşim büyüyen kar eden bir şirket satılır mı hiç? Geçen yıl Batman ve Superman filmiyle 800 milyon kişinin takip ettiği THY, şimdi son reklam filmiyle dünyada konuşuluyor. THY bu yıl yeni reklamını dünyaca Oscar ödüllü sanatçı Morgan Freeman'la yaptı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Morgan Freeman ile yaptığımız anlaşma, küresel marka bilinirliğimize büyük katkı sağlayacak” diyor. Zaten Morgan Freeman'la yapılan THY reklam filmi şimdiden konuşulur oldu. Neymiş efendim dünyanın imrendiği THY sosyal medyadaki iftiracılara göre satılacakmış. Hadi oradan sizi gidi fitneciler sizi. Aklınızca hükümeti yıpratmak için iftiralar atıp karalama kampanyası yapıyorsunuz öylemi? Başaramayacaksınız çünkü millet sizlerin kim olduğunu çok iyi biliyor."

Medyum Memiş THY’yi tamamen kamuya ait sanıyor görünen o ki. THY’nin halihazırda hisselerinin % 50,88’i satılmış halde zaten. Çoğunluk hissesi halka açık.

Hissedar Nominal Pay Tutarı (TL) Sermaye Oranı (%) Pay Adedi Oy Hakkı (%)
T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
(A Grubu Nama)
677.884.849 49,12 67.788.484.857 49,12
T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
(C Grubu Nama)
0,01 <0,01 1 <0,01
Halka Açık A Grubu 702.115.151 50,88 70.211.515.142 50,88
TOPLAM 1.380.000.000 100,00 138.000.000.000 100,00

Hisselerinin yüzde 50,88’i yatırımcılara geçen THY, hâlâ bir kamu şirketi gibi yönetiliyor gerçi “altın hisse” yapısı nedeniyle. Açıklayalım:

Tablodan görülebileceği üzere THY’nin hisseleri A ve C olmak üzere iki gruba ayrılıyor. C grubu hisseler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından atanan bir üye tarafından temsil ediliyor. Bu hisseler, gerek görülürse şartlara uygun diğer bir kamu kuruluşuna devredilebiliyor. THY Yönetim Kurulu 7 üyeden oluşuyor. Bunlardan 6’sı A grubu hissedarların belirlediği adaylar arasından seçiliyor. 1’ini ise C grubu hissedar öneriyor. Kısaca C grubu hissedarın temsilcisi, bir bakıma “altın hisse”yi elinde bulunduruyor. Birçok konuda da bu üyenin oluru alınmadan karar alınamıyor. Halka açık hisseleri alan yatırımcılar ise  ana sözleşme gereği sadece 2 YK üyesini belirleyebiliyor.

Kaldı ki, THY yıllardır Özelleştirme İdaresi Başkanlığının özelleştirme portföyünde. Hatta THY’deki Özelleştirme İdaresi’nin sahip olduğu paylar özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

 

Medyum Memiş, özelleştirmelerde sadece zarar eden kuruluşlar satılıyor sanıyor galiba… Büyüyen ve kâr eden şirketler de satılabilir. Gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde gerçekleştirilen binlerce özelleştirmede kâr eden şirketlerin satışı söz konusu olmuştur. Ülkemizden Türk Telekom’un ve Tüpraş’ın özelleştirilmesi sürecini hatırlatmak kâfi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*