Maajid Nawaz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Malumatfuruş her ne kadar yerel yazılı ve internet basınımızda yayınlanan köşe yazılarını hedef alsa da uluslararası/yabancı medyada da rastladığı hataları dile getirmemezlik edemiyor.

“The Dailt Beast” adlı Amerikalı bir haber rapor ve görüş sitesinde  25 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan “The Madness of Turkey’s ‘Sultan’ Erdogan” (Türkiye’nin Sultanı Erdoğan’ın Çılgınlığı) başlıklı yazıyı kaleme alan Maajid Nawaz belli ki Türkiye siyaseti hakkında doğru tarih bilgisine sahip olmadan ülkemiz köşe yazarları gibi hamaset gütmüş:

Turkey’s Recep Tayyip Erdogan came to power in 2002, a year after the formation of his AK party. But spending 11 years as prime minister wasn’t enough. In 2011, Erdogan changed the system, clearing the way for him to become the country’s first directly elected president in 2013.

1. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında aslında iktidar sahibi olmadı. Siyaset yasağı nedeniyle Kasım 2002 seçimlerinde yarışamayan Erdoğan, 9 Mart 2003’te Siirt’ten milletvekili seçildi, meclise girdi ve Başbakan oldu.

2. Ak Parti 14 Ağustos 2001’de kuruldu. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti kurulduktan 1 yıl sonra Başbakanlık koltuğuna oturmadı.

3. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağlayan Anayasa değişikliği 2011 yılında değil 2007 yılında gerçekleştirilmişti.

4. Sn. Erdoğan, 2014 yılında cumhurbaşkanı seçildi. 2013’te değil.

1 paragraf, 4 yanlış.

 

* Katkıları için Seyit Yalçın’a teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*