Hıncal Uluç ve Milli Takımın Turkuaz Forması

Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi’nde 12 Haziran 2008 tarihinde yayınlanan “Turkuaz!…” başlıklı yazısında Futbol Milli Takımımızın Turkuaz formasını savunurken, 8 Haziran 2016 tarihli “Kırmızı-Beyaz unutuldu mu, Demirören?..” başlıklı yazısında Turkuaz formaya isyan etmiş:

12 Haziran 2008 tarihinde yayınlanan “Turkuaz!…” başlıklı yazısından:

"Şimdi Türk Milli Takımına Turkuaz forma giydirilmesine itiraz edebilirsiniz.. Zevk meselesi.. Hele de alışkanlıkların değişim kabul etmesi çok zordur.. İlle de itiraz ederler. Öyle görmüş, öyle büyümüş, beyni öyle yıkanmış. Hani derler ya "Alışmış " İtiraz etmem.. Hatta Sabah'ın sahibi gurubun adının Turkuaz olması, asıl saldırı sebebiniz de olabilir. Ama "Turkuaz'ın Türkle ne ilgisi var" diye işi saçmalamaya vardırırsanız, o zaman çok şaşarım.. Yahu adı üstünde.. Turkuaz, Fransızdan mı geliyor!.. Yahu tarihin ilk Türk devleti, onun adı üstünde Gök.. Türk.. Göktürklerin milli rengi, bayrağı gök rengi değil mi?. Baş düşman Çin kıpkırmızıyken, Türkler Gök mavi değiller miydi?. Bayrağıma tasarım olarak da hayranım, Türk olarak tapmanın ötesinde.. Dünyanın en güzel, en anlamlı bayrağıdır o.. Ama Turkuaz da benim rengimdir.. Türkün rengi, Orta Asya'dan beri.. Milli takıma da çok yakıştı.. Bence!.."

8 Haziran 2016 tarihli “Kırmızı-Beyaz unutuldu mu, Demirören?..” başlıklı yazısından:

"Ama sayenizde, oyuncak yaptığınız formalar sayesinde, bugün ben diyemiyorum.. Nerden çıktı Turkuaz?. Nerden çıktı kırmızı siyah?. Sevgili okurlar, Şu son turkuaz ve siyah beyaz formaları sevdiniz mi?. Isındınız mı?. "Bu benim milli formam" dediniz mi?. Kulüpler formalarını her yıl değiştiriyorlar.. Niye?. Her yıl yeni formalar, yeni tişörtler satıp para kazanmak için.. Milli Takımda böyle bir şey var mı?. Olur mu?. Herkesin keyfine göre yaptırdığı forma "Milli" olur mu, Demirören?."

Köşe yazarlarımızdan biraz tutarlılık istemek lüks mü acaba?

Hıncal Uluç Turkuaz Forma_2008

Hıncal Uluç Turkuaz Forma_2016

Kaynak: https://twitter.com/_TransferHaber_/status/740609724001988608

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*