Malumatfuruş Hakkında

Malumatfuruş Nedir? Kimdir? Neyi Amaçlamaktadır?

“Malumatfuruş”, köşe yazarı zabıtası “Muhtesip”* kültüründen esinlenen bir amatör  “köşe yazarı yanlışlama” girişimidir.

İşkembe-i kübrasına güvenerek bol keseden sallayan, bilmeyen, bilmediği hâlde aslını araştırıp doğrusunu öğrenme zahmetine girmeyen köşe yazarlarından haz etmeyenlerin ortak adresidir “Malumatfuruş”.

“Malumatfuruş”, okuyucularına yalan yanlış bilgi yutturmaktan ya da manipüle etmekten utanmayan köşe yazarlarından ise haz etmez (Tabiki bu noktada gazetelerin yayın yönetmenlerini ve ilgili kontrol görevlilerini de anmamak olmaz). Yanlışlarını kendi köşelerinde okurlarından özür dileyerek düzeltmeyenlerden ise asla.

Malumatfuruş, “nesnel” hatalara, gaflara, atlanılan gerçeklere, yanlış yönlendirmelere odaklanmaktadır.

Yayımlanan köşe yazıları, rassal şekilde belirlenmekte olup, herhangi bir önyargı ya da tutum bu noktada belirleyici değildir. Ancak unutulmamalıdır ki, gazete tirajları ve yazarın popülerliği yazı inceleme hususunda etkili olabilmektedir. .

E-posta ya da site üzerindeki form aracılığıyla temasa geçerek tespit ettiğiniz hususları aktarabilirsiniz.

Şimdi ifşa zamanı…

İnternet sitesi: www.malumatfurus.org

E-posta: malumatfurus06@gmail.com

Twitter: www.twitter.com/malumat_furus

Facebook: https://www.facebook.com/malumatfurus06

www.muhtesip.com ya da https://muhtesip.wordpress.com adresleri aracılığıyla ulaşılabilir.

Malumatfuruşun Anlamı Nedir? Malumatfuruş Ne Demek?

TDK’ya göre malumatfuruş, Arapça ve Farsça karışımı bir sıfat olup, “bilgiçlik taslayan” anlamına gelmektedir.

malumatfurus

Malumatfuruş Hakkında Yazılı/Görsel/Sosyal Medyadan Yorumlar

Journo.com.tr: ‘Köşe yazarı yanlışlama girişimi’ Malumatfuruş’a göre Türkiye’de köşe yazılarının kalitesi kesinlikle uluslararası standartlarda değil. Basın sektöründe fikrî namus ve sorumluluk, iş ahlâkı, basın etiği serbest düşüşte. Köşe yazarları her gün yüksek perdeden atıp tutuyor, bize ne düşünmemiz gerektiğini söylüyor. Bir kısmı siyaset sahnesine bir kısmı yönetici koltuklarına o köşeler sayesinde çıkıyor. Ancak bir süredir köşecilerin keyfi kaçık. Çünkü artık yazılarını denetleyen bir organizasyon var: Malumatfuruş. Malumatfuruş, ele aldığı köşe yazılarını derinlemesine inceliyor ve yazarların hatalarını bir bir ortaya döküyor. Niyetlerinin “Yanlış bilgiye ve yayıncısına dair sanal dünyaya bir iz düşmek” olduğunu söyleyen ekiple konuştuk.”

***

Qoshe: Artık köşe yazarları bir yazıyı yazmadan önce birkaç kez daha düşünmeli.. Yeterince araştırma yapmadan, gelişigüzel yazılmış, sırf kitle arzusuyla yanıp tutuşan yazarların korkulu rüyası malumatfuruş eleştirel yazılarıyla qoshe’nin kalbinde tahtına oturdu. Yandaş, muhalif, sağcı, solcu farketmeden herkesi eleştirebilen özgür ve dik bir duruşa sahip. Herkeslerden kendisini ayıran en önemli özelliği bizce. Bu oluşumun, kendileri kontrol bile etmeden, stajyerlere, çalışanlara, danışmanlara yazdırılan köşe yazılarının sonunu getirmesini umuyoruz.

***

İsmail Hakkı Polat: Yeni medya ile birlikte baş gösteren bilgi kirliliğini azaltmak ve gelişmeleri nesnel kriterler çerçevesinde doğrulamak misyonuyla yola çıkan bu oluşumların yaşaması ve bağımsızlıklarını koruması için de kitlesel fonlama gibi yeni kuşak gelir modelleri kullanılabilir. Bizdeki muhtesip.com (yeni adı Malumatfuruş), teyit.org, Dijital Haklar, Doğruluk Payı gibi sitelere bu alandaki yerli örnekler olarak göz atmanızı öneririm. Anlaşılan o ki, bu tarz oluşumlar ülkemizde ve dünyada yeni dönemin yükselen yıldızları olacak.

***

Sözcü Gazetesi Köşe Yazarı Murat Muratoğlu: “Bu Malumatfuruş takip edilmeli… yanlışları bilmek isteyenler için ideal… Her atılıp tutulana inanmak istemiyorsanız bire bir…”

***

Sarphan Uzunoğlu: Türkiye’de ise teyit.org, Doğruluk Payı ve Malumatfuruş gibi platformlar bu konuda dijital alanda kısıtlı ama inançlı bir mücadele sürdürüyorlar. Bu platformların etki alanları da yazık ki çoğunlukla Twitter’la ve “okuryazar seküler kesimlerle” sınırlı gibi görünüyor. Bu tür doğrulama platformlarının etkisi tartışılmaz. Teyit’ten, Doğruluk Payı ya da Malumatfuruş’tan doğrulama aktivistleriyle karşılaştığınızda verilen emeğin değerini ve niteliğini daha iyi anlama fırsatı buluyorsunuz; hatta Türkiye’de alana sivil toplumun yeterince yatırım yapmamış olmasını, özellikle de büyük haber odalarının yalanla mücadele birimleri kurmamış olmalarını fazlasıyla garipsiyorsunuz. Tabii bu bir anlık naifliğiniz oluyor.

***

Mehmet Atakan Foça: Gerçeklik-sonrasını yaşadığımız, yalanın ayıplanmadığı, yalan söyleyenin foyası ortaya çıktığında yüzünün kızarmadığı böyle bir dönemde, fact-checking ve doğrulama yapan kuruluşlara olan ihtiyacın her halükarda artacağı düşüncesindeyim. Türkiye’de Doğruluk Payı, Malumatfuruş, Yalansavar ve teyit.org gibi yapıların verdikleri mücadelenin de kısa vadede sonuç alınabilecek birşey olmadığını düşünüyorum. Doğru bilginin önemli olduğu inancını ve gerçeklere her zaman herkesin bir gün ihtiyacı olacağı bilincini kazandırabilmek için önümüzde çok uzun bir yol var.

***

Ekşisözlük’ten Zhang: “muhtesip’in devamı mahiyetinde, gazetecilerin köşe yazılarında yaptıkları bilgi hatalarını deşifre etmek maksadıyla tesis edilmiş internet sitesi”

***

Ekşisözlük’ten Yilansi Fare: “köşe yazarlarını … etmek için programlanmış bir websitesi”

***

Ekşisözlük’ten Kifayetsizkelimeler: “g20, antalya liderler zirvesi ve köşe yazarlarımız başlığı altında; “bilgi” sahibi, yazınca “yazar” olduklarını zanneden, kaptıkları köşelerden martaval okumayı marifet sayan “ustalara” ders vermişlerdir”

***

Ekşisözlük’ten kamu mali: “meydanı boş zanneden “kimi” yazarların bilerek veya değil yaptıkları hatalara, üzeri örtülen gerçeklere, manipülasyonlara, hasılı “satır aralarına” odaklanan ismiyle müsemma eşsiz bir site. ayrıca köşe yazarı zabıtası benzetmesi de cuk oturmuş. bilhassa şu devirde takip edilesi”

***

Ekşisözlük’ten Sudanlı Zenci Musa: “internet sitelerinin hakkında bölümü ile kendini tanıtan girişim”

***

Twitter’dan okn_krdmn: “Köşe yazarlarının zırvalıklarını yayınlayan bu site takip edilesi.”

***

Twitter’dan Serdar Başeğmez: “Bu siteyi yeni öğrendiğim için hayıflanıyorum. Çok bilinmediğini görüyorum daha da üzülüyorum. İzleyiniz, okuyunuz

***

Twitter’dan Yasin Perçin: “ Bu insanların verdiği emeği ve bakış açısını taktir etmedikçe, ülkeden beklentim sıfır”

***