Güven Sak ve Hava Savunma Sistemleri

Güven Sak, Radikal’de 27 Kasım 2011 günü yayınlanan “Çin füze ihalesi neden iptal edildi?” başlıklı yazısında iptal edilen füze ihalesi konusuna odaklanmış:

"G20 Zirvesi Antalya’da devam ederken Türkiye’nin, Çin ile birlikte uzun menzilli füze yapımı işine girişmekten vazgeçtiğine ilişkin haberler medyada yer almaya başladı."

"Çin füze ihalesi meselesinde, bir teknoloji transferi denemesi olarak, birkaç açıdan sorun görüyorum. Birincisi, neden işe uzun menzilli füze teknolojisi ile başladığımızı ve bunun iktisadi kıymetini anlamakta zorluk çekiyorum."

"Şimdi diyeceksiniz ki bu ulusal güvenlik meselesidir. O vakit, birinin bize Türkiye’nin uzun menzilli füzelere neden ihtiyacı olduğunu anlatması gerekiyor. Açıktır ki uzun menzilli füze bir savunma değil, saldırı sistemidir. Tıpkı uçak gemisi sahibi olmak gibi. Ne zaman ihtiyacınız olur? Çok ötelerde bir yere saldırmayı düşündüğünüzde. Yoksa manalı değildir. Türkiye’nin, amacı salt teknoloji transferi olmadan kullanmak için bu füzelere neden ihtiyaç duyacağını anlamak zaten mümkün değil. Bana seçim süreci dışında pek bir manası varmış gibi gelmiyor doğrusu. Neden o teknolojiyi değil de bunu transfer ettiğini hesaplayamayan bir devlet, teknoloji transferi filan yapamaz. Söylemiş olayım."

Güven Sak Bey, T-LORAMIDS’ten (Turkish Long Range Air and Missile Defence System – Türk Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi) yazının ilk bölümlerinde bahsettikten sonra, yazının ilerleyen kısmında uzun menzilli füze ile yüksek irtifa hava savunma sistemlerini karıştırmış.

T-LORAMIDS, adından anlaşılacağı üzere saldırı amaçlı uzun menzilli füze sistemi değil, aksine “savunma” sistemidir. Neden sahip oluruz? Sivil bölgeler, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile. Kime karşı? Savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı. Bu sistem bir saldırı sistemi değil, balistik füze sistemi ise hiç değildir. Uzun menzilli hava savunma sisteminin etkili menzili genellikle 120 km.’dir. Bahse konu savunma sistemi ile uzun menzilde saldırı yapılması teknik olarak mümkün değildir

(Hava Savunma sisteminin işleyişi hava savunma sistemikısaca şu şekilde özetlenebilir: Uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi, atış kontrol radarı, komuta kontrol sistemi, arama radarı, füze fırlatma sistemi ve destek unsurlarından oluşur. Füze ateşlenir ve hedefe yönlenir. Arama radarı tarama yapıp olası hedefleri belirleyip komuta kontrol sistemine ak
tarır. Komuta kontrol sistemi radardan aldığı bilgileri kullanarak tehdit değerlemesi yapıp en uygun füzeyi seçerek fırlatma sistemine gerekli talimatı verir. Atış kontrol radarı hedefi takip eder ve füzeye gerekli hedefi iletir. Son safhada arayıcı başlık devreye girer ve hedefi imha eder).

Kısaca, her hava savunma sistemi, teknik özellikleri gereği saldırı amaçlı kullanılamaz, uzun menzilli füze sistemi ile hava savunma sistemi arasında da önemli farklar bulunmaktadır.

Kaynak:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*