Güngör Uras ve G20 Üyeliğimiz

Güngör Uras, 25 Ağustos 2015 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan “G20 Ülkeleri Arasında Sıramız Geriliyor” başlıklı köşe yazısında, dolar kurunda yaşanan artış nedeniyle küçülen milli gelirimiz nedeniyle G20 üyeliğimizin tehlikeye girebileceğine değinmiş.

“Dolar fiyatı hızla yükseldi. Türk Lirası’yla hesaplanan milli gelir dolara bölününce dolar olarak milli gelir küçülüyor. Açık anlatımla, Türkiye’nin G20’lerden çıkması veya çıkarılması tehlikesi belirdi.” diyen Güngör Bey, daha önce “Cumhuriyet ve Zaman Gazeteleri vs. G20 Üyeliğimiz” başlıklı ihtisabımızda belirtiğimiz bir gerçeği gözden kaçırmış.

Tekrarlamakta fayda var. G20 üyeliği, milli gelir sıralamasını birebir yansıtan ve yıldan yıla değişim gösteren bir yapı değildir. 1999 yılında oluşturulan platformun üyelik yapısı –uç senaryolar gerçekleşmediği müddetçe- sabit bir yapı arz etmektedir.

Kaynaklar:

– Güngör Uras’ın ilgili yazısı: http://www.milliyet.com.tr/g20-ulkeleri-arasinda-siramiz/ekonomi/ydetay/2107208/default.htm

– “Cumhuriyet ve Zaman Gazeteleri vs. G20 Üyeliğimiz” başlıklı ihtisabımız: http://www.malumatfurus.org/cumhuriyet-ve-zaman-gazeteleri-vs-g20-uyeligimiz/

 

G20 Türkiye

Güngör Uras ve G20 Üyeliğimiz” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir