Dünyanın Merkezi Çorum ve Yavuz Donat

Başta Çorumlular olmak üzere tüm Türkiye’ye bir anlık da olsa “heyecan” veren bir habere rastlamıştık: “Google Çorum’u Dünyanın Merkezi İlan Etti”

Bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı görsel, viral hale gelip Anadolu Ajansı tarafından haberleştirildi. Böylelikle, “Google, dünya yüzeyinin coğrafi merkezini Çorum olarak işaretledi” diyen bu haberlerin bu asparagas haber tüm Türkiye’yi sevince boğdu kısa süreliğine olsa da.

Akabinde tabiki sevinçler kursaklarda kaldı. Haberin asparagas olduğu ortaya çıktı ve Anadolu Ajansı ilgili haberi yayından çekti.

Çorum’u “dünya yüzeyinin coğrafi merkezi” olarak işaretleyen Google değildi. ABD’den fizikçi Andrew J. Woods tarafından 1973 yılında yapılan hesaplamalara göre, dünyanın coğrafi merkezi Ankara’nın 150 kilometre güneydoğusu olarak belirlenmişti. 2003’te Holger Isenberg tarafından küresel dijital yükselti modeliyle yapılan yeni bir hesaplamayla ise dünyanın merkezi Çorum olarak açıklanmıştı.

Tüm bunlar olurken tek bir köşe yazarı Çorum’un aslında dünyanın merkezi olmadığı konusunda kendini güncelleyememiş: Yavuz Donat.

Yavuz Donat, Sabah Gazetesindeki 27 Mart 2016 tarihli “Çorum” başlıklı yazısına “Dünyanın merkezi öfkeli” alt başlığını atmış.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*