Deniz Gökçe ve Süveyş Kanalı

Deniz Gökçe 24 Eylül 2015 tarihli “Mülteci, Göçmen ve Avrupa” başlıklı yazısında kendini anakronizm rüzgarına kaptırmış:

"Bugün Ortadoğu’da başımıza gelen birçok tür bela aslında 1900-1920 arasındaki geçmiş tarihten kaynaklanan olaylar. Ne olmuştu o günlerde? Fransızlar daha önce Süveyş Kanalı’nı işgal edip, İngilizleri oradan geçirmemeye başlamışlardı. Bunun üzerine İngilizler karadan sömürgeleri Hindistan’a gidebilmek için o zamanlar Osmanlı eyaletlerinden oluşan Ortadoğu’ya saldırmışlardı. Osmanlı’yı yenebilmek için de Hicaz Emiri Hüseyin’i üç çocuğuna birer krallık verme vaadiyle yanlarına almışlar ve Arap desteği sağlamışlardı."

Gökçe, İngilizlerin Ortadoğu’daki Osmanlı topraklarını işgalini Uzak Doğu’daki sömürgelerine ulaşımı güvence altına almak için yaptığını iddia etmekle hata etmiş. Ancak asıl hata, Fransızların 1900-1920 yılları arasında İngilizlerden önce Süveyş Kanalı’nı işgal ettiğini iddia etmesi. Unutulmamalı ki Süveyş Kanalı 1882 yılında İngilizlerce işgal edildi ve bu yılın ardından Fransızların Kanal’a müdahiliyeti kalmadı.

Kaynak:

Süveyş Kanalı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*