Bekir Hazar ve İran’ın Suriye’ye Desteği

Takvim Gazetesi’nde 3 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan “Lütfen, rica ediyorum” başlıklı köşe yazısında eskilerinin magazin habercisi ve tv yorumcusu, şimdilerinin stratejisti (!) ve dış politika uzmanı (!) Bekir Hazar, Suriye’deki son gelişmeleri analiz (!) etmiş ve eklemiş:

İran karadan binlerce askerini Şam'a gönderiyor.

Bekir Hazar, Suriye ile İran arasındaki kara yolu mesafesinden ve iki ülke arasında Irak’ın yanı sıra Şam rejimi ile arası iyi olmayan birçok muhalif unsurun ve terör örgütünün olduğunu gözden kaçırmış olamaz. Ama İran’ın Şam’a asker ve lojistik desteğini hava ve deniz yoluyla yaptığını idrak edememiş galiba.

Uluslararası medyaya yansıyan haberlerde de İran’ın deniz ya da hava yoluyla asker ve teçhizat yardımı yaptığı bilgisi yer alıyor. Karadan yüzlerce km personel ve mühimmat taşındığını işaret etmek mantıksız olduğu gibi böyle bir haber de yok.

Örnekleri şu şekilde aktarabiliriz:

Iran troops to join Syria war, Russia bombs group trained by CIA
In addition, Iran has shipped hundreds of tons of military equipment, including guns, rockets, and shells, to Syria through the regular air corridor that has been established between Damascus and Tehran.
Iranian drones guiding Syrian attacks, rebels say
Iran warships enter Mediterranean via Suez Canal
Iran Supplying Syrian Military via Iraqi Airspace
“Iraq does not have a functioning air force, and since the withdrawal of American forces last December, the United States has no planes stationed in the country. Several airlines have been involved in ferrying the arms, according to American officials, including Mahan Air, a commercial Iranian airline that the United States Treasury Department said last year had ferried men, supplies and money for Iran’s paramilitary Quds Force and Hezbollah, the militant Lebanese group backed by Iran.”

Bekir Hazar 3 Ekim 2015

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*