Bekir Hazar ve ABD’nin Petrol İhracatı

Bekir Hazar, Takvim Gazetesi’nde 30 Aralık 2015 günü yayınlanan “Pişmantaşı” başlıklı köşe yazısında ABD’nin tarihinde ilk defa petrol satma kararı aldığını iddia etmiş.

"Bakın önceki gün ABD kongresinden sessiz sedasız bir kanun çıktı, kimsenin haberi yok. Peki ne diyor o yeni kanun? ABD bu kanunla tarihinde ilk defa Petrol SATMA kararı aldı. Yani elindeki stokları ve rezervleri bir an önce dünya piyasasına sürme kararı çıktı. Petrol alıcısı Washington artık satıcı oluyor. Çünkü adamlar yıllardır alternatif enerjiler üzerine çalışıyor."

Ancak, bu iddia doğruyu yansıtmamaktadır:

  • Halihazırda ABD’nin petrol ihracatı yasak değildir. Kısıtlanmıştır. Yasaklanmamıştır. Alaska ve California’nın bazı bölgeleri bu kısıttan hariç tutulmuştur.
  • Halihazırda ABD, günde 700.000 varil (700 kb/d) petrol ihracı gerçekleştirmektedir. Ana ihraç pazarları Kanada ve Meksika’dır. ABD şu an petrol ihracatında dünyada 17. sıradadır.
  • OPEC üyesi ülkelerin ambargosu karşısında ABD’nin petrol ihracatı 42 yıl önce 1973 yılında kısıtlanmıştı. Daha öncesindeham petrol ihracat edilebiliyordu.
  • ABD ihracat yasağı ham petrol için geçerlidir. Rafine edilmiş ürünler için değil.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*