Ali Ferşadoğlu ve IMF’ye Olan Borçlar

Ali Ferşadoğlu, 24 Ağustos 2015 tarihinde Yeni Asya Gazetesi’nde yayımlanan “Âkil Adam, San’at ve Ekonomi” başlıklı köşe yazısında ülkemizin IMF borcuna değinmiş.

Ali Bey, “Artık IMF’den kimse çok para almıyor. 15-20 ülkenin sembolik borcu varmış zaten. Şöyleki: Yunanistan, 15.2 milyar $, Ukrayna, 6.7 milyar $, Pakistan, 2.9 milyar $, Ürdün, 1.1 milyar $. IMF’ye borcu olan diğer 11 ülkeden Tunus, 788 milyon $, Sırbistan, 35 milyon $ dolar arasında değişiyor.” demiş ve bir kişisel blog sitesini referans vermiş.

IMF verilerine göre hâlihazırda (24 Ağustos 2015 tarihi itibarıyla) 79 ülkenin IMF’ye borcu bulunmaktadır. Bu rakam, toplam IMF üyelerinin % 42’sine denk gelmektedir. Yani, IMF’ye borcu olan ülke sayısı Ali Bey’in aktardıkları ile sınırlı değil.

Ayrıca, Ali Bey için bahse konu rakamlar çok düşük görünebilir ancak ülkelerin IMF nezdindeki kotalarıyla borçluluk rakamları kıyaslandığında büyük bir fark ortaya çıkıyor. Yunanistan örneğini ele aldığımızda, 1,1 milyar SDR’lik kotası ile kıyaslandığında Yunanistan’ın kotasının yaklaşık 14 katı kadar borcu olduğu görülmektedir. Ukrayna’nın ise kotasının 5 katı kadar borcu bulunmaktadır.

Bahse konu ülkelerin IMF’ye olan borcu da 57,3 milyar dolar seviyesindedir. Ki bu da azımsanacak bir rakam değil.

IMF kredilerine ilişkin olarak kullanılan “IMF’ye borç için ihtiyaç kalmamıştır. Para piyasaları herkese istediği kadar borç verebilmektedir artık” ifadesi de tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Risk algısının iyice arttığı ve borç sürdürülebilirliğinin bulunmadığı ekonomilerde para piyasalarından fon/kredi akışı durur. Örneğin mevcut durumda, Yunanistan, Venezüela, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Ukrayna, piyasadan borçlanamayanları temsil etmektedir. Ülkeler zaten bu durumda piyasalara yönelik “yeşil ışık” sinyalini alabilmek için IMF ile program yapar.

 

Kaynaklar:

– Ali Ferşadoğlu’nun ilgili yazısı: http://www.yeniasya.com.tr/ali-fersadoglu/akil-adam-san-at-ve-ekonomi_353510

– Referans verilen kişisel blog sitesi: Ekonomist Hakan Osmanoğlu/kişisel blog sayfasında/Yeni Asya, 21 Ağustos 2015

– IMF borcuna ilişkin Yeni Asya Gazetesi haberi: http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/imf-ye-borcu-kapattik-fenomeni_353025

– IMF’ye borçlu ülkeler listesi: http://www.imf.org/external/np/fin/tad/balmov2.aspx?type=TOTAL

IMF kredileri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*