Ahmet Ulusoy ve Doların Gücü

Ahmet Ulusoy, Yenişafak gazetesindeki 18.08.2015 tarihli “Doların gücü nereden geliyor” başlıklı yazısında bazı hususları yanlış aktarmış:

“1944’te BM’nin Para ve Finans Konferansında 44 ülkeden delegelerinin katılımı ile imzalanan Bretton Woods anlaşması ile dünyanın her tarafını yeşile boyayacak (!) malum uluslararası ödeme sistemi geliştirilmiş oldu.”

1944 yılında ABD’nin New Hampshire eyaletinde düzenlenen konferansın tam adı “United Nations Monetary and Financial Conference” yani Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı”dır. Ancak konferans adındaki “Birleşmiş Milletler” ifadesi, bugün faaliyet göstermekte olan uluslararası örgütü ve onun kısaltması BM’yi temsil etmemektedir. Çünkü BM’nin temellerini oluşturan “UN Conference on International Organization” yani “Uluslararası Kuruluş Hakkında BM Konferansı” San Francisco’da 25 Nisan 1945 tarihinde düzenlenmiştir. BM Şartı ise 24 Ekim 1945 tarihinde yürürlüğe girerek BM faaliyete geçmiştir.

Ayrıca, “Geçimini silah satarak idame ettiren, Colomb’un” ifadesi de Christoph Colomb’un ipek ve baharat ticareti ile uğraştığı hakikati ile çelişmektedir.

İlaveten, “Woodrow Wilson’ın ABD kongresinde tüm dünyaya ithafen yaptığı ‘Özgürlük’ konuşmasına dek ismi pek duyulmayan/bilinmeyen ülke ABD.” cümlesi de gerçekleri pek yansıtmamaktadır.

“Şöyle diyordu Wilson …Biz bu dünyanın gelecekteki tek hakim devleti olacağız, bu savaşı biz bitirip yeni dünyayı biz dizayn edeceğiz, zaten savaşa giriş amacımız da bundan ibaret.” demiş Ahmet Bey ancak, Woodrow Wilson’ın Almanya’ya savaş ilan ettiği müşterek Kongre konuşmasında böyle bir ifade yer almamaktadır. Woodrow Wilson’ın diğer konuşmaları incelendiğinde de benzer bir atfa rastgelinememiştir.

Kaynaklar:

Ahmet Ulusoy’un bahse konu köşe yazısı: http://www.yenisafak.com/yazarlar/ahmetulusoy/dolarin-gucu-nerden-geliyor-1-2018740

BM hakkında: http://www.un.org/en/sections/about-un/overview/index.html

Woodrow Wilson’ın konuşması: http://www.firstworldwar.com/source/usawardeclaration.htm

doların gücü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*